Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Çin’den İHA alan ilk Avrupa ülkesi Sırbistan oldu

Çin’den İHA alan ilk Avrupa ülkesi Sırbistan oldu

0

Sırbistan, Çin’in Wing Loong orta irtifa silahlı insansız hava aracından 9 adet alacağını duyurdu. Böylece Sırbistan, Çin’in Wing Loong silahlı insansız hava aracını (İHA) alan ilk Avrupa ülkesi olacak.

Sırbistan, Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki Chengdu Uçak Endüstrisi Grubu tarafından geliştirilen MALE sınıfı (orta irtifa uzun havada kalışlı) Wing Loong İHA’dan 9 adet alacağını açıkladı. Sözleşme kapsamında 15 adet opsiyon alım seçeneği bulunuyor. Yani Sırbistan opsiyonel siparişleri de onaylarsa toplamda 24 MALE sınıfı Wing Loong İHA’ya sahip olmuş olacak.

Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandar Vulin, “Bu satış, Sırp ordusuna geçmişte sahip olmadığı yetenekleri kazandıracak ve büyük oranda güçlendirecek.” ifadesini kullandı.

Chengdu Uçak Endüstrisi Grubu tarafından geliştirilen Wing Loong, gözetleme ve havadan keşif amacıyla kullanılan havadan satha silahlar ile donatılabilen bir İHA’dır. Wing Loong hem silah hem de keşif teçhizatı ile birlikte 200 kilogram yük taşıyabilir. 2 bin 500 mil (4 kilometre) menzile sahip olan Wing Loong 20 saat boyunca havada kalabilme özelliğine sahip.

Çin küresel ölçekteki silah satışını artırıyor

Pekin daha önce Wing Loong’u Kazakistan, Endonezya, Pakistan, Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Özbekistan gibi ülkelere de sattı. Maliyet etkinliği ile öne çıktığı için kendine ciddi pazar payı bulan İHA, maliyet düşüklüğünün etkisi ile kalite ve [kısa] ömür sıkıntıları ile birlikte anılıyor.

Çin bu tarz hamleler ile bölgesel ölçekteki silah satışını küresel hale getiriyor. ABD’li Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CSIS)’ne göre Çin 2008’den 2017’ye kadar dünya genelinde 14 milyar dolarlık silah satışı gerçekleştirdi.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrail Hava Kuvvetlerinin ikinci F-35Adir filosu “Güneyin Aslanları” hazır

İsrail Hava Kuvvetleri bünyesindeki ikinci F-35Adir filosu operasyonel kapasiteye getirild…