Anasayfa Haberler Genel Haberler ÇINGI Türk topçusunun hizmetinde

ÇINGI Türk topçusunun hizmetinde

0

Otomatik namlu temizleme cihazı “Çıngı” Barış Pınarı Harekâtı’nda kullanılan yerli ve millî sistemler arasında yer aldı.

Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ SSTEK firmasının mühendisleri tarafından %100 yerli imkanlarla tasarlanan ve geliştirilen otomatik namlu temizleme cihazı “Çıngı” ülke savunması için kritik önem arz eden; tüm uzun menzilli top, havan, tank, Fırtına obüsü ve Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan toplarda kullanılabilecek.

Günümüz silah sistemleri ve mühimmatlarının hızla gelişimi ile, namlu temizliği ve bakımıyla ilgili sorunlar da bu gelişime paralel olarak artmakta. Namlu bakımı ve temizleme yöntemleri maliyet etkin çözümlere ihtiyaç duyarken, geleneksel temizleme yöntemleri; yüksek iş gücü ihtiyacı ve bakım süresinin uzunluğu gibi lojistik problemleri beraberinde getirmekte. Yerli üretim ÇINGI, TSK envanterinde bulunan T-155 FIRTINA Obüslerinin namlu bakımı için, mevcut cihaz ve temizleme yöntemleri incelenerek, kendine özgü bir tasarımla imal edildi.

Tasarım ve imalatta yerliliğin getirmiş olduğu yedek parça ve yerinden tedarik avantajıyla, muharebe alanının her bölgesinde azami arıza geri bildirimi ile namluların etkin kullanımı ve hassas atış kabiliyeti hedefleniyor. Prototip olarak çeşitli namlu çaplarında imal edilen ÇINGI, gerçek muharebe şartlarında test edilerek, SSTEK markası ile ülkemiz savunma sanayisinin ve ihtiyaç makamlarının hizmetine sunuldu. Türk Silahlı Kuvvetleri kullanıcı birliklerimizin ihtiyaçları doğrultusunda tadil edilen ÇINGI; kara, deniz ve hava namlulu silah sitemlerinde başarı ile çalışabilir durumdadır. ÇINGI kolay taşınabilir tasarımıyla, en kısa sürede ve en az iş gücü gereksinimi ile namlu temizliğini sorunsuz yapabilmekte.

ÇINGI’nın detaylı teknik özelliklerine ulaşmak için tıklayınız.

ÇINGI’nın Genel Kullanım Amacı Nedir?

Namlu temizleme cihazı, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan Fırtına Obüslerinde kullanılmak üzere tasarlanarak imal edildi. Obüslerin 155mm namluları için tasarlanmış olan bu cihaz, namlu içerisinde yer alan her türlü dış etkenleri (barut, bakır, toz, çamur vs.), kullanım esnasında oluşan barut atığı ve bakır sıvaması gibi yüzey kalitesini ve hassasiyetini etkileyecek tüm etkenleri ortadan kaldırmak ve atışa hazır hale getirmek için üretildi.

Cihaz, Kara Kuvvetleri envanterlerinde yer alan 155mm namlu çapına sahip olan, tüm uzun menzilli top, havan, tank ve obüsler ile Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan toplarda kullanılabilmekte.

Otomatik namlu temizleme cihazı 21 kg ağırlığında olup, bir personel tarafından kolayca taşınabiliyor ve 4 dakika içerisinde kurulumu yapılabiliyor. ÇINGI, enerji ihtiyacını araç üzerinden alan ve başka bir araca gerek duymadan 18-25 dakika arasında, dakikada 720 kez fırça darbesi kabiliyeti sayesinde otomatik olarak temizlik yapabilmekte. Ön kısmında bulunan fırça, namlu yüzeyine yapışan barut atığını sökmeye, arka fırçası ise çıkan atığı süpürme işlemini gerçekleştiriyor.

Otomatik olarak çalışabildiği gibi manuel olarak mod ile namlu içerisinde istenilen bölgeyi kontrol paneli üzerinden ileri-geri hareketi ile yönlendirebilen ve üzerinde bulunan mai atma nodülleri sayesinde namlu içerisini yıkayabiliyor. Yapılan temizlik işlemi ÇINGI’nın led aydınlatma özelliği ile göz ile muayene edilebiliyor.

Aşınma, yanma ve deformeye karşı dayanıklı olan ÇINGI’nın namlu yüzeyine temas eden fırça ve yürüyüş tekerlekleri deformasyona karşı dayanıklı bir malzemeden üretilmekte. ÇINGI’nın fırça ve tekerlekleri olası aşınma durumunda 3 dakika içinde yeniden değiştirilebiliyor.

Üs bölgelerinde kolay kullanımı için ergonomik bir tasarıma sahip olan ÇINGI araç içerisinden de kullanımı yine bir personel tarafından kolayca yapılabilmekte.

ÇINGI’nın Teknik Özellikleri 
Ölçüleri Ø 145 X 870 mm
Ağırlığı 21 kg
Namlu İçi İlerleme Hızı 1,8 – 2,2 m / dk.
Toplam Temizleme Süresi 18 – 25 dk.
Fonksiyonları  155 mm namlu temizleme için
Fırça Ölçüleri 159 mm X 50 mm
Fırça Adedi  2 Adet
Fırça Yapısı  Bronz, Bronz – Plastik
Fırça Hareket Hızı  780 kez / dk.
Fırça Hareket Tipi İleri-Geri-Dairesel
Temizleme Sıvısı Hazne Kapasitesi 900ml.
Çalışma Sıcaklığı Aralığı -35 ˚ C   + 50 ˚ C
Ürün Gücü 24V  Aracın kendi güç kaynağı
Uygulanabilecek Sistemler  Fırtına Obüsü, Fırtına 2, G5, G6, Paladin, K9, PZH 2000

ÇINGI’nın Saha Testlerine Dair Görüntüler

ÇINGI Namlu Temizleme Sistemi’nin Videosu

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

AKINCI Belgeseli: Bayraktar ve Mühendisler Anlattı

Türkiye’nin ilk taarruzi insansız hava aracı olan Bayraktar AKINCI TİHA’nın geliştirme aşa…