Anasayfa Haberler Çin’in Z-10 taarruz helikopterinin yükseltilmiş varyantının ayrıntıları ortaya çıktı

Çin’in Z-10 taarruz helikopterinin yükseltilmiş varyantının ayrıntıları ortaya çıktı

0

Zhishengji-10 (Z-10) taarruz helikopterinin yükseltilmiş bir varyantı hakkında daha fazla ayrıntı ortaya çıktı.

Çin devletine ait bir medya tarafından yayınlanan görüntülerle Halk Kurtuluş Ordusu Kara Kuvvetleri (PLAGF) envanterinde yer alan Zhishengji-10 (Z-10) taarruz helikopterinin yükseltilmiş bir varyantı hakkında daha fazla ayrıntı ortaya çıktı.

China Central Television’dan (CCTV) Weihutang programında ordu kara havacılığının 79. tugayı tarafından kullanılan yükseltilmiş Z-10’un görüntülerini gösterildi. Karadan görüntülendiği haliyle helikopter, önceki dışa / yan konfigürasyonun yerine yukarıya bakan yeni motor egzoz çıkışları ile donatılmış.

Yükseltilmiş Z-10

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Z-10 taarruz helikopterinin en son sürümünü daha önce tanıtmıştı. Çinli yetkililer tarafından yapılan açıklamada, yükseltmenin ayrıca helikopterin daha güçlü motorlarla donatılmasını da içerdiğini belirtilmişti. “Tanıtılan en son Z-10 sürümü, eski model gibi dışarıya yatay egzoz çıkışına sahip değil. Bu sürümde yukarı doğru bakan egzoz çıkışlarına sahip olduğu fotoğraflardan net bir şekilde ayırt edilebilir.” açıklaması yapılmıştı.

Ayrıca, görüntülerde gösterilen helikoptere harici olarak takılmış ekstra zırh panelleri mevcut. CCTV görüntüleri, muhtemelen tandem koltuklu helikopterin her iki tarafında bulunan panellerin üç alanda bulunduğunu gösteriyor. İlk iki panel, kokpitin her iki yan camının hemen altında görülebilirken üçüncü panel ön kokpit penceresinin altında yer alıyor. Üç panelden en büyüğü olan üçüncü panel, helikopterin WZ9 turboşaft motoru için mahfazanın alt orta bölümünü kaplıyor.

Soldaki görsel yükseltilmiş Z-10 helikopterine ait

Programda analistler, zırh plakalarının sadece daha güçlü değil, aynı zamanda çelik zırhtan çok daha hafif olan yeni tip bir kompozit malzemeden yapılacağını aktardı. Weihutang, yükseltilmiş versiyonun ayrıca yeni bir transponder (IFF) sistemine sahip olduğunu ifade etti. Ayrıca yeni Z-10 saldırı helikopteri BeiDou uydu navigasyon sistemi için “karmaşık bir elektromanyetik ortamda savaşma kabiliyetini sağlamaya” yardımcı olacak yeni bir anten ile donatılmaktadır.

İlgili Olarak

Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun Z-10 taarruz helikopterinde yükseltme yapıldı

Çin’in Z-10 taarruz helikopterine yeni tanksavar füzesi

Araştırmayı seviyor, yabancı dil öğrenmeye istekli ve dili etkin kullanmayı amaçlıyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Ordusu, Suriye’ye M2A2 Bradley ZMA sevk etti

Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı (CJTF-OIR) kapsamında Suriye’nin…