Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Ukrayna, Birleşik Krallık’tan 8 adet Hücumbot tedarik edecek

Ukrayna, Birleşik Krallık’tan 8 adet Hücumbot tedarik edecek

0

Ukrayna Deniz Kuvvetleri için Birleşik Krallık’tan 8 adet Hücumbot tedarik edebilir

Ukrayna gazetesi Evropeyskaya Pravda’ya göre, Ukrayna Savunma Bakanlığı, Ukrayna Donanması için sekiz adet FAC-Hücumbot inşa etme teklifi aldı. İlk iki hücumbot Birleşik Krallık’ta geri kalan altı hücumbot ise Ukrayna tersanelerinde inşa edilecek.

Proje, Birleşik Krallık tarafından 10 yıl süreyle sağlanacağı iddia edilen 1,25 milyar sterlin (1,6 milyar dolar) kredi ile finanse edilecek. Ayrıca, bu kredinin fonlarını Ukrayna Donanması üslerini modernize etmek için de kullanılabilecek. Teklif edilen proje, Birleşik Krallık Savunma Bakanı Robert Ben Lobban Wallace tarafından Kiev ziyareti sırasında yapıldı. Anlaşmaya varılırsa, anlaşma Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy’nin bu yıl Ekim ayında Birleşik Krallık’a yapacağı ziyaret sırasında imzalanabilir. 

Yunan Donanması Super Vita (Roussen) Sınıfı FAC gemisi

Evropeyskaya Pravda gazetesine göre, hücumbotların tasarımı, Umman ve Kenya için inşa edilen 56 metrelik Vosper Thornycroft’in Vita sınıf devriye gemilerinin bir türevi olacak. Üretilmesi planlanan gemilerin, uzunluğu 56 metre ve su hattı uzunluğu 52 metredir. Genişliği 9 metre ve deplasmanı 380 tondur. Tatlı su kapasitesi 8.0 ton ve akaryakıt kapasitesi 44 tondur. Maksimum seyir hızı 35 knot ve menzil 1800 deniz milini aşmaktadır. Proje kapsamında üretilmesi planlanan hücumbotların ana silahının Ukrayna yapımı Neptün gemisavar füzeleri olması beklenmekte, ayrıca her hücumbotun sekiz adet gemisavar füzesi taşıması planlanmaktadır.

Vosper Thornycroft şirketi üretimi Barzan (Vita) Sınıfı hızlı saldırı botu

ABD, Ukrayna’ya 600 milyon dolarlık Mark VI karakol botu satışını onaylamıştı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile Ukrayna’ya 600 milyon dolar tahmini maliyet ile Mark VI karakol botu satışını onayladı. Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA), bu olası satışı Kongre’ye bildiren gerekli sertifikayı 17 Haziran 2020 tarihinde vermişti

Tahmini maliyeti 600 milyon dolar olan sözleşme (DSCA tarafından bildirilen tahmini maliyetler maksimumu belirtir, sözleşme bedelleri genelde daha düşük olur);

  • Mark VI karakol botu – 16 adet
  • MSI Seahawk A2 silah sistemi – 32 adet
  • Elektro-optik kızılötesi kamera sistemi – 16 adet kurulu ve 4 adet yedek
  • Uzun Menzilli Akustik Cihaz (LRAD) – 16 adet
  • Dost düşman tanıma (IFF) sistemi – 16 adet
  • MK44 top – 32 adet kurulu ve 8 adet yedek

iletişim aracı, destek ekipmanları, personel eğitim ve öğretim ekipmanları, eğitim, dokümanlar, destek ve test ekipmanları, ABD devlet ve müteahhit mühendislik, teknik ve lojistik destek hizmetleri ve lojistik ve program desteğinin diğer ilgili unsurlarını içeriyor.

İlgili Olarak

ABD, Ukrayna’ya 600 milyon dolarlık Mark VI karakol botu satışını onayladı

Ukrayna’nın yeni istihbarat gemisi göreve hazır

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ARES serisi Radar Elektronik Destek Sistemlerinin üretimi sürüyor

Deniz Kuvvetlerinin radar ve elektronik harpteki imkan ve kabiliyetleri ASELSAN üretimi AR…