Cobra

0
Envanterde

 

Daima mürettebatın güvenliğini ve konforunu ön planda tutan COBRA, görevin türüne, aracın özelliklerine, silah sistemine ve ekipman donanımına göre değişen kapasitesi ile 9 kişiye kadar mürettebatı en zorlu koşullarda görevden göreve taşır.

Taktik tekerlekli zırhlı araç COBRA, üstün arazi performansına ve üstün beka kabiliyetine sahip. Monokok yapıdaki geniş açılı zırhlı gövdesi ile özellikle patlayıcı ve mayınlara karşı kendi sınıfındaki araçlar arasında ön plana çıkan COBRA, her türlü görevi tamamlamak için ideal bir platform.

Günümüzde artan mayın tehdidine bağlı olarak COBRA’nın tasarımında mayınlara ve araç yanında patlayan parça tesirli patlayıcılara karşı koruma ön plandadır. COBRA’nın taban ve çamurluklarının yapısı A/P ve AIT tipi mayınlara karşı personeli korur. Özel olarak mayın etkisini sönümleyecek şekilde tasarlanmış araç koltukları mürettebatın can güvenliğini sağlar. Korumayı artırmak için çelik zırhlı tabana ilave olarak personel bölümü tabanında mayın etkilerini sönümleyen kompozit malzemeden ikinci bir balistik taban yer alır. Test alanlarında ve gerçek çatışma koşullarında defalarca sınanan COBRA mürettebat için mayına karşı etkin koruma sağlar.

Her türlü görevi başarıyla tamamlamaya hazır olan COBRA, modüler yapısı ve Otokar mühendisliği sayesinde farklı görevlere uygulanabilir bir platformdur. COBRA aracına, araç tipine ve görev tanımına göre uygun olan gece görüş periskopları veya termal kabiliyetli atış kontrol sistemleri ile entegre edilmiş 7,62 veya 12,7 mm makinalı tüfekler, 40 mm bombaatar, 20 mm top, tanksavar veya uçaksavar füze atış kabiliyetli kuleler takılabilir.

Tüm kritik mekanik bölümleri zırh gövdesi içinde olan COBRA’nın gövdesi zırh delici (A/P) piyade tüfek mermilerine dayanıklıdır. Monokok tipteki gövde yapısı ve yan duvar açıları; aracın balistik korumasını daha da artıracak ve daha yüksek kalibreli tehditlerde sektirme görevini üstelenecek şekilde tasarlanmıştır. Aracın düşük düzeydeki akustik ve termal izi tehdit tarafından tespitini zorlaştırır.

COBRA’nın V8 tipinde 190 beygir gücünde turbo şarjlı dizel motoru araca üstün çekiş gücü sağlar. Motor gücü rakımdan minimum seviyede etkilenir. Zırh koruması içinde bulunan ve gerektiğinde F-34 tipi yakıtla da çalışabilen motor, düşük yakıt tüketiminin yanı sıra tüm bakım noktalarına kolayca ulaşılabilirliği ile görev sırasında yarı yolda bırakmaz.

COBRA’da daha iyi çekiş, daha fazla konfor sağlaması ve farklı arazi şartlarında daha iyi yolu kavraması için merkezi lastik şişirme sistemi sunulur. Araç sürücüsü ön lastiklerin veya arka lastiklerin hava basınçlarını araç içinden ayarlayabilir. Acil durumlarda lastiklere hava basabilir, araç içindeki basınç göstergeleri ile lastik basınçlarını takip edebilir.

Üretici: OTOKAR

Kullanıcılar: Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri,

Azerbaycan
Cezayir
Bahreyn
Bangladeş
Gürcistan
Kazakistan
Kosova
Malezya
Maldivler
Nijerya
Slovenya
Birleşik Arap Emirlikleri

 

Teknik Özellikler

Toplam Uzunluk

Toplam Genişlik

Toplam Yükseklik

İz genişliği

Aks Açıklığı

Personel Kapasitesi

Muharebe Ağırlığı

Boş Ağırlık

Motor

Şanzıman

Transfer Kutusu

Ön/Arka Akslar

Süspansiyon

Frenler

Direksiyon Sistemi

Yakıt Tankı

Lastik Tipi

Alternatör

Akümülatör

Güç/Ağırlık

İvmelenme (0-60)

Dönme Yarıçapı

Yaklaşma Açısı

Uzaklaşma açısı

Sudaki Hızı

5220 mm

2240 mm

2100 mm

1820 mm

3300 mm

9 personel

6300 kg

5200 kg

V8 Dizel 190 BG

Otomatik 4 hızlı

4 çeker tahrikli

Bağımsız tipte salınc.

Hidrolik amortisörlü

Servo tak. disk fren

Hidrolik takviyeli

155 lt.

37×12,5 patlak-gider

24 Volt

2×12 Volt

30 BG /ton

14,3 sn

7,86 m

56° (vinçli)

57°

8 km/s

 

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

TOMA | Katmerciler

Katmerciler, güvenlik güçlerinin çeşitli tip ve özellikteki Toplumsal Olaylara Müdahale Ar…