Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Çok Maksatlı Deniz Karakol Uçağı Projesi’ne yeni katılımcılar

Çok Maksatlı Deniz Karakol Uçağı Projesi’ne yeni katılımcılar

0

“Çok Maksatlı Deniz Karakol Uçağı Projesi”ne Polonya ve Kanada’nın katılımına ilişkin niyet mektubunun imza törenine katılan Millî Savunma Bakanı Nurettin Canikli, projeye Polonya ve Kanada’nın katılımına ilişkin niyet mektubunu imzaladı.

Brüksel’deki NATO Genel Merkezi’nde yapılan imza töreninde Fransız, Alman, Yunan, İtalyan, İspanyol ve Türk savunma bakanları Kanada ve Polonya’nın “Çok Maksatlı Deniz Karakol Uçağı Projesi”ne katılımına ilişkin niyet mektubunu imzaladılar. NATO Yardımcı Genel Sekreteri Rose Gottemoeller imza töreninde; “Bu ortak girişim çoğu müttefik ülkenin kullanımındaki deniz karakol uçaklarının operasyonel ömrünün 2025-2035 arası sona ereceğini göz önüne alıyor.” dedi. Goetemoeller konuşmasının devamında katılımcı ülkelerin projenin hayata geçirilme kısmındaki hareketlerinin önemini vurguladı. Burada amacımız sadece bir tasarım geliştirmek değil; amacımız havada çok önemli bir görevi yerine getirebilecek, yeni nesil bir uçak geliştirmek. Bu girişim katılımcı ülkelere hassas kapasite alanına ait ortak çözümleri benimsemeleri fırsatını tanıyor. Bu ekipmanların daha iyi operasyonel yarar sağlamasının yanı sıra, harcanan paranın da daha iyi karşılık vermesini sağlayacaktır. 2017’den beri altı müttefik ülke tarafından gelecekteki kabiliyetler hakkında 2018’de tamamlanması beklenen ortak gereksinimler belgesi hazırlanıyor. Bu çalışma geleceğe yönelik çözümlerinin geliştirilmesi ve kullanılması için temel oluşturacak.

Kaynak: www.defenceturk.net

 

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Yerli gemisavar füzesi ATMACA hedefi GPS desteği olmadan vurdu!

ROKETSAN ATMACA GPS’den bağımsız, kendi iç ataletsel navigasyon ünitesiyle atıldı ve başar…