Anasayfa Haberler COVID-19 ile mücadeleye Elektroland Defence ve ODTÜ İVME-R’den robotlu destek

COVID-19 ile mücadeleye Elektroland Defence ve ODTÜ İVME-R’den robotlu destek

0

Elektroland Defence ve ODTÜ İVME-R tarafından prototipi üretilen biyolojik mücadele robotuna koronavirüsle müacdele sırasında virüs kaparak hayatını kaybeden Prof. Dr. CEMİL TAŞÇIOĞLU’nun adı verildi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Türk savunma sanayii firmalarının, birikim ve başarılarını sağlık alanına da yansıtmaya hazır olduğunu açıklamıştı. Prof. Dr. Demir’in bu açıklamaları kapsamında Türkiye’nin köklü robotik firması Elektroland Defence, 25 yıllık tecrübesini ortaya koyarak Biyolojik Mücadele Robotu üretti.

Firma, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğünde yıllardır başarıyla hizmet veren bomba imha robotlarından TMR-II Çetin’in platformu üzerine, 5 litrelik bir kimyasal dezenfeksiyon tankı yerleştirdi. Tankın üzerine 180 derece dönebilen bir taret; taretin üzerineyse ultra düşük seviyede ancak uzun süreli etki gücüne sahip ince püskürtme yapabilen bir ULV cihazı entegre edildi. Bu noktada Orta Doğu Teknik Üniversitesi Uzay ve Hızlandırıcı Teknolojiler Uygulama ve Araştırma Merkezi (İVME-R) devreye girerek, robotun üzerine ultraviyole ışık veren UV-C lambalar yerleştirilmesini önerdi.

Birlikte yürütülen çalışmalar sonucu robotun üzerine virüs ve mikroorganizmalar üzerinde etkisi bilinen UV-C lambalardan 4 adet monte edildi. Robota, Koronavirüsle (Covid-19) mücadele sırasında virüs kaparak hayatını kaybeden Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun adı verildi. Cemil Robot, çok rahat merdiven çıkıp, inebiliyor. GSM şebekesi bulunan her yerde kablosuz olarak uzaktan komuta edilebiliyor.

Robotu, GSM şebekesi bulunmayan alanlarda RF sinyalleri aracılığıyla, 250 metre mesafeye kadar uzaktan komuta etmek mümkün. Cemil Robot hem salgında hem de salgın sonrası, normal hastane hizmetlerinde etkin olarak kullanılabilir. Robotu gerektiğinde hasta odalarına yemek, ilaç götürebilecek şekilde tasarlamak Elektroland Defence için oldukça basit. Biyolojik Mücadele Robotu Cemil, tarımsal alanda, zirai mücadele amaçlı da hizmet verebilir.

ELEKTROLAND DEFENCE HAKKINDA

Elektroland Defence, 1996 yılında elektronik kart onarım ve tersine mühendislik merkezi olarak kuruldu. 2000’li yılların başından itibaren artan tasarım ve üretim kapasitesi ile birlikte uzaktan komutalı, taşınabilir röntgen kontrol sistemi ve uzaktan komutalı robotik araçlar gibi benzersiz ürünler geliştirilerek Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki uzman personelin kullanımına sunuldu.

Firmanın tamamen kendi mühendislerince tasarlanan; kendi teknisyen ve işçilerince üretilen 6×6 Çok Amaçlı Uzaktan Komutalı/Otonom İnsansız Kara Platformu BOĞAÇ ise büyük ilgi gördü.

Üretim faaliyetlerinin yanı sıra mekatronik araştırma ve geliştirme (Ar-Ge), Elektroland’ın temel faaliyetleri arasında yer alıyor. Yangınla Mücadele, Mühimmat İmhası (EOD) ve El Yapımı Patlayıcı (EYP) imhası dahil olmak üzere tüm bomba imha ekipmanları ve donanımları için temel araştırmaların ve yerli ve milli ürünlerin hayata geçirilmesinde son derece hayati rol oynayan Elektroland Defence, tamamen kendi tasarım ve üretimi olan sistemleri dost ve müttefik ülkelere de ihraç ediyor.

İnsansız Kara Araçları ile ilgili olarak:

İnsansız Kara Aracı (İKA) Sınıflandırması ve Muharebe Sahasında Kullanımı | Tavsiyeler ve Çözümler

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

TÜBİTAK SAGE NEB-84 ve SARB-83 bombalarında harp başlığı ile öne çıkıyor

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen; Yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılma…