Anasayfa Haberler Genel Haberler Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan beklenmedik nükleer silah çıkışı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan beklenmedik nükleer silah çıkışı

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Orta Anadolu Ekonomi Forumu’nda konuşma yaptı. İtalya ile ATAK helikopteri işbirliğine dikkat çeken Erdoğan Türkiye’nin nükleer başlıklı füzesi olmaması yönündeki çıkışları kabul etmediğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  konu ile ilgili açıklaması şu şekilde:

Birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var. Bir tane iki tane değil. Ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın. Ben bunu kabul etmiyorum. Şu anda dünyada gelişmiş ülkeler içerisinde neredeyse nükleer başlıklı füzesi olmayan ülke neredeyse yok. Hepsinde var. Hatta isim vermeyeceğim bir tanesi şu anda cumhurbaşkanı değil. Ziyarete gittiğimde bana dedi ki; Benim elimde şu anda 7 bin 500 kadar nükleer başlıklı (füze) var. Ama diyor Rusya’nın Amerika’nın elinde 12 bin 500 – 15 bin füze var dedi. Bende yapacağım dedi. Bize de ne diyorlar? Sakın ha sen yapma. Yanı başımızda İsrail. Var mı? var. Bütün herşeyiyle onunla korkutuyor.

Biz şu anda çalışmamızı yürütüyoruz. Bakın bir S-400 olayı oldu. Kıyamet koptu almayacaksınız. S-400 nedir? Savunma sistemi, taarruz değil. Bize savunma sistemini bile almayı engelliyorlar. Aldık ve inşallah Nisan’da tamamen bitiyor. “

Bölgede artan nükleer silah gerginliği

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu çıkışı çokta temelsiz değil. İran ve Batı arasındaki uranyum zenginleştirilmesine yönelik anlaşmanın fiilen sona ermesi, İran’ın nükleer faaliyetlerini artıracağını açıklaması ve Suudi Arabistan’ın da nükleer silah edinmek için çabaladığı haberleri bölgede yayılmıştı. Bu süreç ile birlikte Türkiye de bölgedeki olası nükleer silah yarışına kayıtsız kalmayacağını en üst düzeyde belirtmiş oldu.

Ancak yine Türkiye’nin bu duruma kayıtsız kalmayacağını ülkenin en üst kanadından bu kadar sert bir dille duyurması beklenmiyordu.

Hangi ülkelerin nükleer silahları var?

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından açıklanan verilere göre ABD, Birleşik Krallık, Fransa, İsrail, Pakistan, Hindistan, Rusya, Çin ve Kuzey Kore’nin elinde nükleer silah bulunuyor. Ülkelerin elindeki nükleer silah sayısı ile aşağıdaki grafikte yer alıyor.

 

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Arjantin Özel Harekat Kuvvetleri Daniel Defense tüfeklerini tercih etti

ABD’li savunma girişimcisi Aquila International ltd. Arjantin Silahlı Kuvvetleri’nin…