Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Damen Tersanesi, Hollanda ve Belçika Donanmasına fırkateyn inşa edecek

Damen Tersanesi, Hollanda ve Belçika Donanmasına fırkateyn inşa edecek

0

24 Haziran Çarşamba günü, Hollanda Savunma Bakanlığı, Hollanda ve Belçika Deniz Kuvvetleri’nin mevcut M sınıfı fırkateynlerinin yerini doldurmak için önemli bir adım attı.

Hollanda Savunma Bakanlığı’na gönderilen mektupla soruşturma aşamasının tamamlandığını belirtilerek hem ulusal savunma hem de NATO’nun gereksinimlerini karşılayan bir tasarım belirlendiği açıklandı. Damen, Thales ve Hollanda’da deniz gemi inşasına katılan diğer tüm şirketler projenin bir sonraki aşamasına başlamaya hazırlar.

Damen müdürü Hein van Ameijden, “Bu tür projeleri başlatmak, Hollanda’daki gemi inşasının geleceği için çok önemli. M fırkateynlerinin haleflerini inşa edebileceğimiz için çok mutluyuz. Daha da önemlisi, Hollanda Kraliyet Donanması’nın denizcileri yelken açmak ve savaşmak için bir kez daha yenilikçi bir gemiye sahip olacaklar.” dedi.

Fırkateynlerin ana görevi denizaltı savunma harbi olacak. Bu, gemiden konuşlandırılacak yeni bir torpido ve/veya gemide konuşlandırılacak NH90 helikopteri ile gerçekleştirilecek. Hollanda Alt Meclisi’nin Dışişleri Bakanı Barbara Visser’den aldığı mektupta belirtilen konulardan biri de buydu. Belçika ve Hollanda donanmalarının şu anki dört M fırkateyninin hizmet ömrü sona ermek üzere.

Denizaltı savunma harbine ek olarak, yeni fırkateynler kendilerini ve diğer birimleri koruyabilecek. Deniz harbi ve güvenlik operasyonları için dünya çapında konuşlandırılabilir olmalıdırlar. Bu, havadan ve su altından gelen tehditlere karşı savunma araçları gerektiriyor.

Fırkateynde 110 mürettebat olacak. Özel görev personeli ve ilgili ekipmanlar için 40 ilave yatak ve çeşitli alanlar mevcuttur. İlk geminin 2027 yılında teslim edilmesi bekleniyor. Bundan sonra geminin operasyonel etkinliği ve güvenliği test edilecek. Hollanda Donanması’na bu ilk fırkateynin 2028’de, ikincisinin ise bir yıl sonra alınması bekleniyor. Belçika fırkateynleri en geç 2030 yılında teslim edilecek.

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Türk Donanması Libya açıklarında tatbikat gerçekleştiriyor

Türk Deniz Kuvvetleri, Libya açıklarında tatbikat gerçekleştireceğini ilan eden NAVTEX böl…