Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Deniz Kuvvetleri’nde ANKA ve Bayraktar TB2 dönemi

Deniz Kuvvetleri’nde ANKA ve Bayraktar TB2 dönemi

0

Deniz Kuvvetleri’nde ANKA ve Bayraktar TB2 İnsansız Hava Araçları beraber görev yapacak.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı halihazırda hizmet alımı yoluyla ANKA Blok-B İnsansız Hava Aracı kullanıyor. Halihazırda hizmet alımı yolu ile kullanılan ANKA Blok-B’de Aselsan tarafından geliştirilen SARPER Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) kullanılmıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı toplamda 12 adet ANKA İHA tedarik edecek ve bu İHA’larda faydalı yük olarak elektro-optik sistemle birlikte SARPER de bulunacak. Anka alım kararı ilk planlandığında SAR radarı entegre edildiği için Blok B modeli düşünülüyordu ancak gelen son bilgiler ışığında Blok-S modeline SAR radarı entegrasyonunun başarılı olması durumunda Blok-S modeli üzerinde karar verildiği düşünülüyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bu alımın yanı sıra keşif, gözetleme ve anlık müdahale yeteneğini geliştirmek için 10 adet Bayraktar TB2 İHA tedarik edecek. Böylece Tür Deniz Kuvvetleri, Kara Kuvvetleri ve Jandarma’dan sonra Bayraktar TB2’nin üçüncü kullanıcısı olacak.

 

 

Eurasia Airshow’da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın standında Bayraktar TB2 SİHA ve SAR radarlı ANKA-S İHA maketleri görüntülendi.

İlgini Çelebilir!

TCG Anadolu 2020 sonunda hizmete girecek

Türkiye’nin en büyük savaş gemisi olacak TCG ANADOLU’nun inşa faaliyetlerini inceleyen Cum…