Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri KAPLAN ve PARS STA Üretime Hazırlanıyor

KAPLAN ve PARS STA Üretime Hazırlanıyor

0

KAPLAN-STA Silah Taşıyıcı Araç (STA) paletli tanksavar aracının, Ocak ayında üretimi tamamlanan birinci prototipi, doğrulama faaliyetlerine başarıyla devam ediyor. Bir sonraki aşamada, aracın kalifikasyon testlerine başlanacak ve bunların da tamamlanmasının ardından, seri üretim aşamasına geçilecek.

KAPLAN-STA, 27 Haziran 2016 tarihinde, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. arasında imzalanan ve 14 Ekim 2016’da yürürlüğe giren Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi kapsamında geliştiriliyor. Söz konusu sözleşme, “milli ve yerli” imkânlarla tasarlanıp üretilen, paletli ve tekerlekli tipte, toplam 260 adet Zırhlı Tanksavar Sistemi’nin tedarik edilmesini konu alıyor.

FNSS Pazarlama ve Programlar Grup Başkanı Aybars Küçük, projede gelinen nokta ile ilgili şunları söyledi: “FNSS, KAPLAN ürün ailesi ile paletli zırhlı araçlar alanında, önümüzdeki dönemin standartlarını tanımladı. KAPLAN ürün ailemizin en küçük üyesi olan KAPLAN-STA’nın, 15 ay gibi kısa bir sürede gereksinimden gerçeğe dönüşmesi, bizleri gururlandırıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığımız, özgün bir konsept tanımlayarak ihtiyacını ortaya koydu. Savunma Sanayii Müsteşarlığımız da projeyi, bu ihtiyacın en etkin şekilde karşılanmasını sağlayacak, yerli ve milli çözümü elde edecek şekilde kurguladı. Görev, Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından yapılan ihale sonucu FNSS’ye verildi. Eminim ki projede yakaladığımız bu ivme ile kalifikasyonu başarıyla tamamlayıp, seri üretim aşamalarına çok çabuk geleceğiz. Dünya ordularının dikkatini çekecek bir kabiliyeti, Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza kazandıracağız.”

Tasarım aşaması tamamlanarak onaylandı

Proje planına göre, proje takviminin 15’inci ayında araçların detay tasarımı SSM ve KKK.lığı tarafından incelenerek onaylandı. Bu durum klasik proje metodolojisinde, üretim faaliyetlerinin de başlaması anlamına geliyor. FNSS, detay tasarımın yanında ilk paletli araç prototipini üreterek tanksavar kulesi Uzaktan Komutalı Tanksavar Kulesi’ni (UKTK) kullanıcının görüşlerine sundu ve fabrika testlerini gerçekleştirmeye başladı. Prototipin ortaya çıkması için geçen 15 aylık süre, dünya genelindeki, yakın zamanlı benzer projeler arasında rekor olarak nitelendirilebilecek kadar kısa olmasıyla da dikkat çekiyor.

STA Projesi’nin, Tekerlekli Tanksavar Sistemi olan PARS-STA’nın birinci prototipinin ise Nisan ayında tamamlanması ve Mayıs ayında, doğrulama testlerine başlanması öngörülüyor.

STA Projesi kapsamında geliştirilen, hem paletli hem de tekerlekli araçların seri üretimlerinin, 2021 yılında tamamlanması ve 260 aracın tamamının, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyor.

Kaplan STA aracı hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=HJGi_HgSc5E[/embedyt]

İlgini Çelebilir!

İsviçre, Eagle V 6×6 keşif aracı almak için GDELS-Mowag ile anlaştı

General Dynamics European Land Systems (GDELS) -Mowag’ın 5 Aralık’ta yaptığı a…