Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Denizaltı Lançer Sistemi tam not aldı

Denizaltı Lançer Sistemi tam not aldı

0

“Denizaltılar için Akustik Aldatıcı Sistemi (Lançer) Projesi’nde Fabrika Kabul Testleri tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen “Denizaltılar için Akustik Aldatıcı Sistemi (Lançer) Projesi” kapsamında geliştirilen Denizaltı Lançer Sistemlerinin Fabrika Kabul Testleri 30 Temmuz-01 Ağustos 2018 tarihlerinde başarıyla tamamlandı.

Denizaltı Lançer Sistemlerinin önümüzdeki dönemde sırasıyla TCG Anafartalar ve TCG Burakreis denizaltılarına entegre edilecek. Önümüzdeki dönemde üretimine devam edilen Lançer Sistemlerinin de tamamlanmasıyla donanmamızda yer alan Preveze ve Gür sınıfı denizaltılar Lançer Sistemleri ile donatılmış olacak.

Türkiye’de ilk milli Denizaltı Lançer Sistemi

Türkiye’de denizaltılar için milli olarak geliştirilen ilk ve tek fırlatıcı sistem olan Denizaltı Lançer Sistemi, ASELSAN’ın 2013 yılında DAKA Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim ettiği Akustik Aldatıcıları/Karıştırıcıları Preveze ve Gür Sınıfı  denizaltılardan fırlatmak üzere geliştirildi.

DAKA Projesi kapsamında teslim edilmiş olan Karar Destek Sistemi ile de entegre olarak çalışacak olan Lançer Sistemi’nin denizaltılara entegrasyonu sonrasında denizaltılarımızın torpido tehdidine karşı savunma etkinliği en üst düzeye çıkarılmış olacak. 400 metre derinliğe kadar su basıncında çalışabilen ve fırlatma esnasında dışarı hava bırakmayan özgün tasarımı sayesinde proje gereklerinin ötesinde başarı sağlanarak yurtdışı pazar için benzer istemlere göre önemli rekabet avantajı elde edilmiştir. Sistem modüler yapıda olup entegre edileceği platforma göre hücre sayısı ve yerleşimi uyarlanabiliyor.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Birleşik Krallık Donanmasının su üstü platformlarının harbe hazırlık oranı %82

Birleşik Krallık Kraliyet Donanması Komutanı Amiral Tony Radakin, donanmadaki su üstü plat…