Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Güvenlik güçlerine 5831 adet araç tedarik edilecek

Güvenlik güçlerine 5831 adet araç tedarik edilecek

0

Kara Sistemleri Semineri’nin ikinci gününde Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Kara Araçları Daire Başkanlığı’nın gerçekleştirdiği Güvenlik Araçları ve Özel Araç Projeleri sunumunda önemli bilgiler yer aldı. Projelerde farklı konfigürasyonlarda toplam 5831 adet aracın tedariki planlanıyor.

Yeni Nesil Hafif Zırhlı Araçlar Projesi kapsamında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na zırh koruma seviyesi ve hareket sığası artırılmış, gelişmiş komuta kontrol sistemleri ile donatılmış, düşmanı azami mesafeden tespit ederek, otomatik ateşleme sistemleri vasıtasıyla uygun silah sistemleri ile ateş altına alabilen, aktif ve pasif koruma sistemlerine sahip farklı konfigürasyonlarda 52 farklı tipte 2962 adet hafif zırhlı tekerlekli araç (6X6 ve 8X8) ve hafif zırhlı paletli araç tedarik edilecek.

Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (ÖZMTTZA) Projesi Kapsamında Taktik seviyede keşif, gözetleme ve KBRN keşif görevlerinin yerine getirilebilmesi, elde edilen bilgileri, eksiksiz ve gerçek zamanlı olarak komuta merkezlerine ve dost birliklere iletmek amacıyla 100 adet (30 adet komuta, 45 adet sensör keşif, 15 adet radar, 5 adet KBRN keşif ve J.Gn.K.lığı için 5 adet zırhlı muharebe aracı) 6X6 ve 8X8 zırhlı araçların FNSS firmasından tedariki planlanıyor.

8X8, 10X10, 12X12 Tekerlekli Tank Taşıyıcı, Konteyner Taşıyıcı ve Kurtarıcı Araç Projesi kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın manevra unsurlarının hareket kabiliyetini artırmak muharebe hizmet desteğini sağlamak üzere 8X8, 10X10, 12X12 tekerlek konfigürasyonuna sahip 476 araç tedarik edilmesi planlanıyor. (134 Tank Taşıyıcı Araç, 65 Konteyner Taşıyıcı ve 277 Kurtarıcı Araç)

Silah Taşıyıcı Araç (STA) Projesi kapsamında tedarik edilecek olan 184 adet paletli ve 46 adet tekerlekli aracın teslimatlarına gelecek yıl başlanması planlanıyor.

Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar (TTZA) Projesi ile terörizmle mücadele ve hudut görevleri kapsamında; hassas nokta veya tesis koruma, karakollar arası devriye, konvoy koruması, bölge, nokta ve yol keşfi, fiziki sınır emniyetinin sağlanması görevlerini icra edebilecek, K.K.K. için 512 adet, J.Gn.K. için 200 adet, Sahil Güvenlik Komutanlığı için 1 adet olmak üzere toplamda 713 adet BMC Vuran TTZA’nın tedarik edilmesi planlanıyor.

Taktik Tekerlekli Araçlar-2 (TTA-2) Projesi: Terörle etkin bir şekilde mücadele edilebilmesi, personelin emniyetle ve süratle taşınması, manevra unsurlarına etkin ve devamlı muharebe ve muharebe hizmet desteği sağlanabilmesi için İçeriden Komutalı Silah Sistem özelliğine sahip 230 adet BMC Kirpi II’nin teslimatı tamamlandı. (K.K.K. için 329 adet ve J.Gn.K. için 200 adet araç tedariki planlanıyor.)

Muharebe Sahası Akaryakıt Tankeri (AKTAN) Projesi kapsamında 17 adet helikopterler için, 67 adet kara araçları için olmak üzere toplam 84 adet aracın BMC firmasından tedarik edilmesi planlanıyor. (83 adet K.K.K.lığı ve 1 adet Dz.K.K.lığı için)

Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı (KIRAÇ) Projesi kapsamında 120 adet kriminal inceleme aracının Katmerciler firmasından tedarik edilmesi planlanıyor. Teslimatların kısa süre içerisinde başlaması bekleniyor.

EGM Zırhlı Taktik Araç-1 (EGM ZTA-1) Projesi EGM ve J.Gn.K.lığı tarafından bildirilen araçların acil olarak tedarik edilmesi projesinde 280 adet Ejder Yalçın III tamamı teslim edildi. (180 adet EGM + 100 adet J.Gn.K.lığı)

Temsili Görsel

EGM Zırhlı Taktik Araç-2 (EGM ZTA-2) Projesi EGM ve J.Gn.K.lığı tarafından bildirilen araçların acil olarak tedarik edilmesi projesinde toplam 337 adet (220 adet EGM + 17 adet EGM + 100 adet J.Gn.K.lığı)  aracın güvenlik güçlerimize teslimatı tamamlandı.

defenceturk.net özel haberidir. Kaynak gösterilerek kullanılabilir.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD, Iron Dome hava savunma füze sistemlerini 2021’de test edecek

ABD Ordusu konuşlandırılmadan önce, iki Iron Dome bataryasının Amerikan topraklarında aşam…