Anasayfa Haberler Genel Haberler Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Mısır ile istihbarat düzeyinde görüşmeler var

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Mısır ile istihbarat düzeyinde görüşmeler var

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  CNN Türk’te Ahmet Hakan’la Tarafsız Bölge’de önemli açıklamalarda bulundu.

“Kimsenin hakkında gözümüz yok”

Doğu Akdeniz’de biz Türkiye’nin ve KKTC’nin haklarını korumak istiyoruz. Bu kıyıdaş ülkelerle iş birliği içerisinde olmayacaksa biz de tek taraflı adımlarla yapmaya kararlıyız. Gerçekçi olmak lazım Yunanistan’ın adalarını kaldırsan bile anakarasının ucu Akdeniz’e geliyor. Kimsenin haklarında gözümüz yok. Hukuka uygun şekilde ya müzakerelerle haklarımızı alırız. Bizi dışlamaya devam ederlerse özellikle 2018’den bu yana sahada gösterdiğimiz gibi kendi haklarımızı kendimiz alırız.  Faaliyetlerimizi sürdürüyoruz bakımı yapan gemi sahaya dönüyor. Bizim somut adımlar görmemiz lazım, haklarımızı garanti altına alacak somut adımları görmemiz lazım. Bizim zaten garantör ülke olarak KKTC’deki mevcudiyetimizi biliyorsunuz. Bizim Akdeniz kıyılarında bir gölge ihtiyacımıza göre KKTC’de mevcudiyetimizi artırırız. Kapalı Maraş atıl duruyor, biz burayı açalım ve kimsenin hakkı kaybolmasın dedik.  Bir envanter çalışması yapılıyor, sahibi kim, ölmüş mü satmış mı, herkesin hakkını koruyacak şekilde Kapalı Maraş’ı biz açmak istiyoruz.

Her şeyden önce Rum kesimine gidip Türk tarafına gitmemenin doğru bir yaklaşım olmadığını söyledik Pompeo’ya. Daha önceki yetkililer Ada’ya gittiği zaman Türk yetkililerle görüşme yapmıştır. Ama maalesef Pompeo bu ziyaretinde kuzeye geçmemiştir. Bunun böyle olması gerektiğin hatırlattık. Objektif ve dengeli olması lazım. Eşitliği bozmaması gerekiyor. Ambargonun kaldırılmasının da eşitliği bozacağını söyledik.

“Mısır ile görüşülmüyor değil”

Mısır ile görüşülmüyor değil, istihbarat düzeyinde görüşmeler var. Mısır anlaşmaları yaparken esasen bizim kıta sahanlığımızı hiçbir zaman ihlal etmemiş Rum kesimiyle bu anlaşmayı imzalamışlar, anlaşmada Türkiye’nin kıta sahanlığı çizgisini gösteriyorlar. Yunanistan ile imzaladıkları anlaşmada da Mısır, bizim alanımıza girmemiş.  Bizim kıta sahanlığımızın içine Mısır girmemiş. Siyasi ilişkilerimiz iyi değil diye haksızlık yapmayalım. Gerçekçi olmamız lazım Mısır ile anlaşma yapabilmemiz için Mısırla siyasi ilişkilerimizin iyi olması lazım.

Mısır’da geçiş dönemi diye bir şey konuşulmadı. Darbe sonrası binlerce insan öldürüldü. Mısır’da geçiş dönemi olmadığını gördük.  Deniz yetki alanları ortak çıkarlar söz konusu olduğu sürece birbirimize saygılı olacak şekilde olur. İsrail politikalarını değiştirirse bizimle Kudüs ile ilgili Mescit-i Aksa ile ilgili politikalarını değiştirip yapıcı bir politika izlerse neden olmasın.

Libya

Bir ülkenin düzeni bozulduğu zaman kendi içlerinde görüş ayrılığı oluyor. Dağınıklık var Libya’da Allah hiçbir milleti böyle bir duruma düşürmesin. İki taraf arasında bir ateşkes için görüşme var. Biz kalıcı bir ateşkesi destekliyoruz. Serrac ülkeyi seçime götürürken istifa edeceğin söylemiş. Bugün istifa edeceğim diye bir açıklama yok. Yardımcısıyla görüşüyorduk o da bu konuyu teyit etti, istifa etmiyor. İki tarafı birleştirecek bir anlaşma olursa seçimlere giderken ben istifa ederim demiş.

Rusya ile heyetlerimiz Suriye’yi görüştüler, bugün ise Libya’yı görüştürler. Bu görüşmenin verimli geçtiğin söyleyebilirim.  Rusya ile amacımız Libya’da ateşkes. Sahadaki gelişmelere girmeyeceğim biliyorsunuz.

Macron’un Türkiye ile sorunu ne?

Macron kibirli olduğu zaman Cumhurbaşkanımız dersini veriyordu. Esasen eskiden daha yakın görüşülüyordu. Cumhurbaşkanı ile görüştüğünü herkese anlatırdı. Barış Pınarı Harekatı ve Libya’daki başarısızlığından sonra histerik bir hale büründü. Barış Pınarı Harekatı’na çok bozuldu.  Son zamanlarda görüşmeler azaldı. Macron’un biraz daha aklı selim olması gerekiyor. İç siyasette de görüyoruz bunu Macron anketlerde sürekli düşüyor. Her konuda bir rol oynamak istiyor.  Bazen Fransa deyince artık Avrupa ülkeleri bile gülmeye başlıyor. Macron’un bölgenin lideri olması mümkün değil.

Suriye konusunda öncelikle bu İdlib bölgesindeki ateşkesi bizim muhafaza etmemiz lazım. Toplantılar çok verimli geçmiyor. Göreceli olarak sükûnet olması lazım. Bu böyle devam ederse siyasi süreç bitebilir. Suriye’de ateşkesin devam etmesi lazım ve siyasi görüşmelere biraz daha odaklanılması lazım.

İlgili olarak

Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölgesi

Havacılık ve hava savunma sistemi meraklısı. Harp sanatları araştırmacısı.Savunma sanayi ile yakından ilgili. Edebiyat aşığı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

SEDEC açılış töreni halka açık olarak gerçekleştirildi

Çevrimiçi gerçekleştirilecek olan SEDEC 2020 Anayurt, Sınır ve İç Güvenlik Sistemleri etki…