Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri ElektroLand Defence’dan dünyada ilk “Yaralı Tahliye Aracı” konsepti

ElektroLand Defence’dan dünyada ilk “Yaralı Tahliye Aracı” konsepti

0

ElektroLand Defence ürünü Çok Maksatlı Uzaktan Komutalı İnsansız Kara Platformu 6×6 BOĞAÇ, “Uzaktan Komutalı Yaralı Tahliye Aracı”na dönüştürüldü.

BOĞAÇ’a uzaktan komuta edilebilen ve üzerinde bir sedye taşıyan modül entegre edilerek, halihazırda Libya’da da görev yapan bomba imha robotu TMR-II Çetin (veya TMR-II Kutlu) ile ortak görev yapabileceği bir görev tanımlandı.  Geliştirilen bu yeni konseptin dünyada başka bir örneğinin olmadığı belirtildi.

BOĞAÇ, çatışmanın sürdüğü ve kurtarma/sağlık ekiplerinin girmesinin riskli olduğu durumlarda yaralının yanına gönderilecek. Uzaktan komuta edilen modül (lift sistemi), sedyeyle birlikte yere indirilecek ve sedye, TMR-II Çetin veya TMR-II Kutlu tarafından çekilerek yerde yatan yaralının boyu kadar uzatılacak. Yaralının bilinci yerinde ve kendisini sedyeye alabilecek kadar hareket edebiliyorsa, kendi kendine sedyeye çıkacak ve vakumlu sedye (yaralı yattıktan sonra tüm vücudunu saran ve sabitleyen bir sedye) uzaktan komutayla aracın üzerine alınarak yaralı güvenli bölgeye götürülecek. Eğer yaralının bilinci kapalı veya hareket edemiyorsa fakat kendisine yardım edebilecek arkadaşları varsa, onların yardımıyla sedyeye konacak ve yine bu modülle araca alınarak bölgeden çıkartılacak. Yaralının bilinci kapalı veya açık olsa da hareket edemez haldeyse ve yanında kendisini sedyeye alabilecek hiç kimse yoksa, TMR-II Çetin bu noktada tekrar devreye girecek ve yaralıyı sedyenin üzerine çekecek. 2 kilometre mesafeden uzaktan komutayla yapılan tüm bu faaliyetler hem Boğaç’ın hem de TMR-II Çetin’in üzerindeki kameralar aracılığıyla gerçekleştirilecek.

ElektroLand Defence ,dünyada bir ilk olan bu konsepti geliştirirken güvenlik güçleriyle koordinasyon içinde çalıştı ve onların sahadaki tecrübelerini, ihtiyaçlarını göz önüne aldı.

‘Yaralı Tahliyesi Konsepti’ni geliştirdik

Konsepte ilişkin detayları açıklayan ElektroLand Defence Kalite Sistem Yöneticisi Evren Çetin:
Boğaç tamamen yerli ve milli imkânlarla tasarladığımız ve ürettiğimiz insansız kara platformudur. Harekât alanının ihtiyaç duyduğu farklı maksatlara göre konsept çalışmalarımız devam etmektedir. Son olarak BOĞAÇ’la ilgili ‘Yaralı Tahliyesi Konsepti’ni geliştirdik ve denemelerine başladık. Yaralı tahliyesi görevi çok zorlu bir görevdir. Söylemesi kolay aslında icra etmesi zor bir görevdir. Bu zorluğu güvenlik güçlerimizin geçmişteki operasyonlarda da son dönemdeki operasyonlarda da yaşadıklarına şahit olduk. Bizim de odaklandığımız nokta tam da bu güvenlik güçlerimizin çektiği zorlukları ortadan kaldırmaya yöneliktir. Bu son konseptimizi oluştururken güvenlik güçlerimizin harekât ihtiyaçlarına odaklandık. Bu noktada Savunma Sanayii Başkanlığımız, Genelkurmay Başkanlığımız, Kuvvet Komutanlıklarımız ve Emniyet Genel Müdürlüğümüzle sıkı iletişim içerisindeyiz. Yaptığımız araştırmalar neticesinde, BOĞAÇ’ın muadili olan insansız kara platformlarında kısmi olarak bu görevi yerine getiren platformlar olduğunu görmekteyiz. BOĞAÇ’ı bu sistemlerden ayıran en büyük özellik, bilinci kapalı ya da hareket edemeyen bir yaralı dahi olsa, bu yaralıyı kendi imkânlarıyla ve üzerindeki ekipmanlarla BOĞAÇ’ın üzerine alarak en güvenli şekilde ilk yardım noktasına götürebilmesidir. Operasyon süresi ortalama 4 dakikadır.

ElektroLand Defence Hakkında

ElektroLand Defence, 1996 yılında elektronik kart onarım ve tersine mühendislik merkezi olarak kuruldu. 2000’li yılların başından itibaren artan tasarım ve üretim kapasitesi ile birlikte uzaktan komutalı, taşınabilir röntgen kontrol sistemi ve uzaktan komutalı robotik araçlar gibi benzersiz ürünler geliştirilerek Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindeki uzman personelin kullanımına sunuldu.

Firmanın tamamen kendi mühendislerince tasarlanan; kendi teknisyen ve işçilerince üretilen 6×6 Çok Amaçlı Uzaktan Komutalı/Otonom İnsansız Kara Platformu BOĞAÇ ise büyük ilgi gördü. Üretim faaliyetlerinin yanı sıra mekatronik araştırma ve geliştirme (Ar-Ge), ElektroLand’ın temel faaliyetleri arasında yer alıyor.

Yangınla Mücadele, Mühimmat İmhası (EOD) ve El Yapımı Patlayıcı (EYP) imhası dahil olmak üzere tüm bomba imha ekipmanları ve donanımları için temel araştırmaların ve yerli ve milli ürünlerin hayata geçirilmesinde son derece hayati rol oynayan ElektroLand Defence, tamamen kendi tasarım ve üretimi olan sistemleri dost ve müttefik ülkelere de ihraç ediyor. MİLLİ ve NATO seviyesinde Tesis Güvenlik Belgesine sahip olan ElektroLand Defence aynı zamanda ASELSAN Onaylı Yan Sanayi Firmasıdır.

İlgili Olarak:

İnsansız Kara Aracı (İKA) Sınıflandırması ve Muharebe Sahasında Kullanımı | Tavsiyeler ve Çözümler

Rusya ve Suriye’de kullanılan Türk Robotik Yangın Söndürme Sistemi: ROBOFIRE

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Ordusu, hızlı konuşlandırılabilir yeni bir hafif tank arıyor

ABD Ordusu mobil kuvvetlerinin ateş gücünü artırabilecek yeni yüksek hareket kabiliyetine …