Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Embraer, KC-390 için yeni ortaklıklar düşünüyor

Embraer, KC-390 için yeni ortaklıklar düşünüyor

0

Embraer, Boeing’in nisan ayında Brezilyalı şirketle olan ortak girişim anlaşmasını feshetmesinden sonra KC-390 askeri nakliye uçağı için yeni ortaklıklar araştırıyor.

Embraer önemli bir ortaklık fırsatını ve ABD pazarındaki potansiyel bir giriş noktasını kaybetmesine rağmen, uçağın uluslararası başarısı ile ilgili olumlu düşünmeye devam ettiğini belirtti.

KC-390’ın asıl iş planı ABD gibi ülkeleri kapsamıyordu. Embraer CEO’su Francisco Gomes Neto, ABD pazarının kaybına rağmen KC-390’ın pazar perspektifi  için olumlu havanın süregeldiğini belirtti.

Embraer CEO’su Francisco Gomes Neto “Tabii ki, burada da gelecekteki ortaklıklar için fırsatlarımız var. Ancak şu anda alternatifleri ve olası iş modellerini değerlendirme sürecindeyiz.” dedi.

Gomes Neto, KC-390’da potansiyel ortakları adlandırmıyor, ancak Çin ve Hindistanlı şirketlerin ticari havacılık bölümü için olası ortaklar olabileceği bahsedildi. Bu Asya ülkelerindeki şirketlerle ortaklıklar, üreticinin Embraer E-Jet’lerine büyük bölgesel uçak pazarı açabilir.

Bununla birlikte, KC-390’ın üretimini veya satışını Çin veya Hindistan’la bağlamak, endişe veren jeopolitik göz önüne alındığında zor olabilir. Özellikle, COVID-19 krizi ve ABD ile rekabetin ortasında Çin’in Batı’ya yönelik tavrının değişmesiyle böyle bir anlaşmanın zorlaşabileceği bir gerçek.

ABD, Sierra Nevada / Embraer A-29 Super Tucano hafif saldırı uçağı için önemli bir pazar olmaya devam ediyor. Washington Hükümeti, anlaşmazlık yaşadığı ülkelerden uçak alan ülkelere karşı, Rus askeri uçaklarının satışlarını bastırmak adına için mali yaptırımlar uygulayabiliyor.

Bununla birlikte, yabancı bir hükûmetle stratejik bağları olan bir şirketle ortaklık yapmak, askeri uçaklara yönelik anlaşmaların yerel politikadan sıklıkla etkilenen KC-390’ın satışında yardımcı olabilir.

Örneğin, KC-390 için ilk uluslararası müşteri, Brezilya ile güçlü tarihsel bağları olan ve programa endüstriyel katılımı olan Portekiz’di. Embraer, 2019’un sonlarında Portekiz’in beş jetinden ilkinin üretimine başlandığını açıklamıştı.

Şirketin farklı üretim aşamalarında olan beş adet KC-390’ı mevcut. İlk çeyrek planları doğrultusunda 2020’nin sonuna kadar Brezilya Hava Kuvvetlerine 2 adet uçağın teslim edilmesi planlanıyor. 2019 yılında şirket Brezilya’ya iki adet KC-390’ı teslim etti.

Embraer’ın Savunma ve Güvenlik birimi, 2020 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre % 16.9 düşüşle 149 milyon dolar gelir elde etti. Şirketin askeri, ticari, iş jetleri ve hizmet birimleri de dahil olmak üzere tüm bölümlerindeki finansal performansı 2020’nin ilk çeyreğinde % 23 düşüşle 634 milyon ABD Doları’na geriledi.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD’li senatörler Türkiye’nin F-35 parça üretiminin durdurulmasını talep etti

Amerika Birleşik Devletleri’nden bir grup senatör Türkiye’nin F-35 uçaklarına …