Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Rusya ve NATO karşılıklı tatbikatlar icra ediyor

Rusya ve NATO karşılıklı tatbikatlar icra ediyor

0

Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalarda Baltık Denizi’nde NATO bünyesinde icra edilen BALTOPS 2020 tatbikatının izlendiği belirtilmişti.

Baltık Filosu basın bürosunun pazartesi günü bildirdiğine göre, Rusya’nın Kaliningrad Bölgesi’ndeki askeri tesislere karşı kavramsal bir düşmanın hava ve füze saldırılarını püskürtmek için tatbikat başlatıldı. “Hava savunma sistemleri ile saldırıları geri püskürtmek için yapılan tatbikatlar, S-400 ve donanmaya ait Pantsir hava savunma sistemleri aracılığıyla gerçekleştiriliyor.”

Planlanan tatbikat ile hava sahasına izinsiz giren düşman unsurlarının engellenmesi ve imhası hedeflenmektedir. Açıklamaya göre Sukhoi Su-24, Su-27, Su-30SM uçakları ve ayrıca insansız hava araçları tatbikatta varsayımsal düşmanı temsil ediyor.

Pazartesi günü erken saatlerde Baltık Filosu’nun 7-19 Haziran’da Baltık Denizi’nin güney ve orta bölgelerinde ABD ve Avrupa donanmalarının BALTOPS 2020 tatbikatını izlediği bildirildi. BALTOPS 2020 tatbikatında 17 NATO ülkesi ile ortak devletler olarak İsveç ve Finlandiya yer almaktadır. Tatbikatlara 3.000’e kadar personel, 28 gemi ve 28 uçak ve helikopter katılıyor.

BALTOPS 2020

NATO Daimi Deniz Görev Grubu (SNMG1) ve NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu (SNMCMG1), Baltık bölgesindeki deniz odaklı ilk tatbikat olan BALTOPS 2020’de yer alıyor.

7-19 haziran tarihleri arasında icra edilecek tatbikatın odak alanları arasında hava savunması, denizaltı savunma harbi, deniz müdahalesi ve mayın karşı tedbirleri operasyonları yer alıyor. Tatbikat, müttefik ve partner ülkeler arasında müşterek müdahale kabiliyetlerini güçlendirmek için esnekliği ve birlikte çalışabilirliği artırmanın yanı sıra Baltık Denizi bölgesinde istikrarı sağlamak ve gerekirse savunmak için uluslararası kararlılığı göstermektedir.

BALTOPS 2020, 19 ülkeden katılımı içermektedir. Katılım sağlayan ülkeler; Kanada, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İspanya, İsveç, Türkiye, İngiltere ve ABD’dir.

Katılan askeri personelin güvenliğini ve sağlığını korumak için BALTOPS 2020 sadece denizde yapılacaktır. Bu önlem, birimlerin çok uluslu operasyonel işbirliğini geliştirmesini sağlarken, mürettebatın sağlıklı kalmasını ve sürekli bölgesel güvenliği sağlamaya hazır olmasını sağlıyor.

1972’de başlatılan BALTOPS, NATO’nun kriz zamanında hızla tepki verebilecek güçleri uyarlayarak bölgede barışı ve güvenliği teşvik etme taahhüdünün görünür bir göstergesi olan yıllık bir tatbikattır.

BALTOPS 2020’nin denizdeki tatbikat aşamaları ikiye ayrılır: muharebe  kabiliyetlerini geliştirme eğitimi (CET) ve kuvvet entegrasyonu eğitimi (FIT) ile tatbikatın taktik aşaması (TACEX).

İlk altı gün boyunca (CET/FIT aşaması) gemilerin ve uçakların yazılı bir senaryo programı kapsamında ortak taktikleri, teknikleri ve prosedürleri prova ederek güvenli bir şekilde birlikte hareket etmeleri sağlanır.

Tatbikat, kuvvetlerin “serbest oynama” bölümüne geçeceği TACEX aşamasıyla sona erecek ve komutanlara kendi taktik programlarını çalıştırma konusunda daha fazla özgürlük tanınacak. TACEX aşaması, gerçek dünyadaki operasyonları daha iyi temsil edecek şekilde tasarlanmıştır.

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İspanya’nın fırkateynlerine 150 milyon avro tutarında sensör

Indra, İspanya’nın F110 sınıfı fırkateynlerine 150 milyon avro tutarında sensör teda…