Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Endonezya Donanmasından 720 milyon dolarlık fırkateyn tedarik sözleşmesi

Endonezya Donanmasından 720 milyon dolarlık fırkateyn tedarik sözleşmesi

0

Endonezya Donanması iki adet Iver Huitfeldt sınıfı fırkateyn için 720 milyon ABD Dolarlık bir ön sözleşme imzaladı. 

Endonezya Savunma Bakanlığı, Danimarkalı Odense Maritime Technology (OMT) temsilcisi ile toplam 720 milyon ABD Doları maliyetle 2 adet Iver Huitfeldt sınıfı fırkateynin beş yıl içinde tedarik edilmesine yönelik bir ön sözleşme imzaladı.

OMT, Iver Huitfeldt sınıfı fırkateynleri Endonezya’nın yeni fırkateyn gereksinimlerinin çözümü olacağını vadederek tanıttı ve Endonezya Savunma Bakanlığı, seçenekler arasından düşünerek aralarındaki en iyi çözümün Iver Huitfeldt sınıfı fırkateynler olduğunu kabul etti.

Iver Huitfeldt sınıfı fırkateynler aktif biçimde Danimarka Kraliyet Donanması tarafından kullanılmaktadır. Ancak Endonezya Donanması için tasarlanacak gemilerin farklı bir dış tasarıma, alt sistem düzenine ve sensör ve silah sistemlerine sahip olması bekleniyor.

Ek olarak temel tasarım özelliklerinin ise Kraliyet Danimarka Donanması’nın varyantına benzer olacağı bekleniyor.

Fırkateynler, 2015’ten 2019’a kadar uzanan Minimum Essential Force (MEF) modernizasyon planının ikinci aşamasının bir parçası olarak satın alınacak.

Endonezya, Damen’den şu anda bu programın bir parçası olarak Martadinata sınıfı olarak hizmet eden 2 adet SIGMA 10514 sınıfı gemi satın aldı. Ancak ülkenin daha geniş MEF gerekliliklerinin bir parçası olarak uzun vadede en az 4 gemiye daha ihtiyacı var.

Iver Huitfeldt Sınıfı Fırkateyn (Danimarka Kraliyet Donanması)

Iver Huitfeldt Sınıfı Fırkateyn

Iver Huitfeldt Sınıfı fırkateynler, Odense Steel Tersanesi tarafından Danimarka Kraliyet Donanması için inşa edildi.

Sınıfının ilk gemisi olan Iver Huitfeldt’in (F361) gemi omurgası Haziran 2008’de atıldı ve Mart 2010’da denize indirildi. Fırkateyn test için Ocak 2011’de Savunma Edinme ve Lojistik Örgütüne (FMT) devredildi. İkinci fırkateyn Peter Willemoes (F362) Mart 2009’da başlatıldı ve Aralık 2010’da denize indirildi. Üçüncü ve son gemi Niels Juel (F363) ise Aralık 2009’da atıldı.

Genel olarak incelediğimizde Iver Huitfeldt sınıfı fırkateyn, 6.500 ton tam yük deplasmana sahiptir ve Kombine Dizel ve Dizel (CODAD) konfigürasyonunda 4 adet MTU 20V 8000 M70 dizel motorla tahrik edilir ve maksimum 28 knot hızla seyir edebilir. Ayrıca maksimum 18 knotta maksimum 9.300 deniz mili menzile sahiptir. Ayrıca orta boy askeri bir helikopterler için hangar ve helikopter güvertesi mevcuttur. 

Iver Huitfedlt VLS

Tasarımı

Yedi katlı Monohull tasarımında 15 su geçirmez bölüm bulunur. Radar imzası, kızılötesi radyasyonu, su altı gürültüsü ve manyetik imzası minimum düzeyde olması, gemiyi düşman hedeflerine karşı mümkün olabildiğince ‘görünmez’ kılınması üzere tasarlanmıştır.

Iver Huitfeldt Sınıfı tasarımı, Donanma ve Odense Steel Tersanesi (OSS) tarafından geliştirilen Absalon sınıfı gemilerin üzerinden tasarlanmıştır.

Iver Huitfedlt sınıfı fırkateyn

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türk Donanmasına ait S/İHA’lar Adalar Denizi’nde nöbette

Türk Deniz Kuvvetleri bağlısı S/İHA platformları Adalar Denizi bölgesinde de görevlerini i…