Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri NATO’nun en önemli denizaltı savunma harbi tatbikatı Dynamic Mongoose devam ediyor

NATO’nun en önemli denizaltı savunma harbi tatbikatı Dynamic Mongoose devam ediyor

0

NATO tatbikatı “Dynamic Mongoose” Arktika’da başladı.

NATO tatbikatı Dynamic Mongoose 29 Haziran 2020’de Arktika’da başladı. Tatbikat kapsamında 6 müttefik ülkenin savaş gemileri, denizaltıları ve uçakları ve personeli, denizaltı savunma harbi (ASW) ve yüzey karşıtı savaş alanlarında tatbikatlar icra edecek.

NATO Deniz Komutanlığı altında Fransa, Almanya, Norveç, Birleşik Krallık ve ABD’den denizaltılar Kanada, Norveç, İngiltere ve ABD’den savaş gemilerine eşlik ediyor. Tatbikata ev sahipliği yapan İzlanda, Reykjavik’te müttefiklere lojistik destek sağlıyor.

Müttefik Deniz Komutanlığı tatbikata ilişkin gelişmeleri resmi Twitter hesabından paylaşıyor.

Tatbikat kapsamında simüle edilmiş çoklu tehdit ortamını geliştirmek için Fransa, Norveç, İngiltere ve ABD’den gelen deniz devriye uçakları da tatbikatı destekliyor. Tatbikata toplam 5 savaş gemisi, 5 denizaltı, 5 deniz devriye uçağı katılıyor.

Dynamic Mongoose Olası Muharebe Durumlarına Hazır Kalmayı Sağlıyor 

NATO çatısı altında müttefik ülkeler tarafından yüzey karşıtı savaş ve denizaltı karşıtı muharebe eğitimlerinin ele alındığı tatbikata katılan ülkelerin barış, kriz ve çatışma durumlarındaki operasyonlara hazır kalması amaçlanıyor.

Dynamic Mongoose’un amacı, tüm katılımcı ülkelere güvenlik nedeniyle denizaltı ve denizaltı karşıtı muharebe becerilerinde müşterek çalışabilirlik ve yeterlilikleri artırmak için karmaşık ve zorlu bir muharebe eğitimi vermek.

NATO Müttefik Deniz Komutanlığı Komutanı Koramiral Keith Blount,

“Günümüzde tatbikatlar NATO ve Müttefik ülkelerin denizaltı karşıtı muharebe da dahil olmak üzere üst düzey kabiliyetlere odaklanarak savaşma becerilerini keskinleştirme fırsatlarını değerlendiriyor. Dynamic Mongoose barış, kriz ve çatışma durumlarındaki operasyonlara hazırlıklı kalmamızı sağlayacaktır. Bu bakımdan, İzlanda’nın ve güçleri olan ulusların olağanüstü ev sahibi ulus desteğini takdir ediyorum. Dynamic Mongoose, eminim ki, oldukça etkili bir egzersiz olacak.”

Dynamic Mongoose 2020

NATO Denizaltı Komutanlığı Komutanı Tuğamiral Andrew Burcher ,

“NATO’nun yıllık denizaltı savunma harbi tatbikatı Dynamic Mongoose, NATO uluslarının deniz kuvvetlerinin Kuzey Atlantik’in zorlu ortamında yüzey karşıtı ve denizaltı savunma savaş becerilerini uygulama ve değerlendirme konusunda en zorlu tatbikatlardan biri ve mükemmel bir gelişme fırsatı olmaya devam ediyor. Bu tatbikat, çok uluslu ve çok tehditli bir ortamda deniz kuvvetlerinin denizaltı ve denizaltı savunma savaşının tüm boyutlarında kuvvetlerin becerilerini geliştirmek için eşsiz bir fırsattır.”

Tatbikata katılım sağlayan her bir savaş gemisi çeşitli denizaltı savunma harbi misyonlarını yürütme fırsatına sahip olacak. Denizaltılar sırayla avlama ve avlanma gibi eğitimler icra ederek hava ve yüzey katılımcıları ile tatbikatı yakından koordine edecekler.

COVID-19 pandemisi nedeniyle, liman ziyaretleri ve eğitimleri sırasında hem İzlandalı yetkililer hem de katılımcı ülkeler tarafından alınan önlemler kesinlikle tüm taraflarca dikkate alınarak yürütülecek.

USS Roosevelt

ABD USS Indiana ve USS Roosevelt Katılım Sağlıyor

ABD’den katılan birimler arasında Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri USS Roosevelt (DDG 80), Virginia sınıfı denizaltı USS Indiana (SSN 789) ve devriye filolarından 2 adet P-8A Poseidon deniz devriye uçağı mevcut.

USS Roosevelt’in Komutanı Ryan Kendall, “Dynamic Mongoose, Roosevelt’in NATO’nun müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte hazır olabilirlik ve müşterek çalışabilirliği geliştirmek için çalışırken, Dynamic Mongoose tatbikatı, yüksek yoğunluklu denizaltı savunma savaşı ortamında gelişmiş sonar yeteneklerini kullanmasına izin veriyor.” dedi.

Kendall ek olarak, “Ekibim ve ben, NATO ittifakımızın gücünü göstermeyi ve deniz muharebe yeteneklerimizi geliştirmek için birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” ifadelerini paylaştı.

Katılan askeri personelin güvenliğini ve sağlığını güvence altına almak için Dynamic Mongoose 2020 tatbikatı sadece deniz ortamında gerçekleşecek. Bu önlem NATO’nun çok uluslu operasyonel işbirliğini geliştirmesini sağlarken, mürettebatın sağlıklı kalmasını ve sürekli bölgesel güvenliği sağlamaya hazır olmasını sağlar.

Türkiye Dynamic Mongoose Tatbikatını Gözlemliyor

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından yapılan açıklamada Kuzey Denizi’nde icra edilen NATO’nun en önemli denizaltı savunma harbi tatbikatı olan Dynamic Mongoose 2020’nin analizi için gelişmiş imkanları ve uzman personeli ile; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Deniz Harp Merkezi Komutanlığı tarafından destek sağlandığı ifade edildi.

Dynamic Mongoose 2017’den Görüntüler

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türk Donanmasına ait S/İHA’lar Adalar Denizi’nde nöbette

Türk Deniz Kuvvetleri bağlısı S/İHA platformları Adalar Denizi bölgesinde de görevlerini i…