Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Endonezya savunma sanayiinde ihracatını artırdı

Endonezya savunma sanayiinde ihracatını artırdı

0

Endonezya Savunma Bakanlığı (MOD), ülke içinde artan savunma sanayii kapasitesinin göstergesi olarak son askeri ihracatların bir listesini yayınladı. MOD’nin savunma ihalelerini ve ihracatlarını denetleyen Savunma Tesisleri Dairesi Başkanı Arka Amiral Agus Setyadi, 22 Kasım’da yayımladığı raporda, Endonezya savunma şirketlerinin 2015 ile 2018 yılları arasında 284,1 milyon dolar tutarında ihracat sağladığını belirtti. Bu satışların dört şirkete atfedilebileceğini ekledi: havacılık ve uzay üreticisi PT Dirgantara Indonesia (PTDI), gemi yapımcıları PT PAL ve PT Lundin ve kara sistemleri şirketi PT Pindad.

Setyadi, PTDI şirketinin Airbus Lisansı altında ürettiği CN-235 ve NC-212 nakliye uçağının satışından 160 milyon dolar değerinde ihracat sağladığını ve PT PAL’in ihracatının Filipinler’e iki Stratejik Sealift Gemisinin satışının  86,9 milyon dolar değerinde olduğunu belirtti. CN-235’in son müşterilerinin Senegal olduğu düşünülürken, Vietnam ve Tayland’ın da NC-212 uçağını sipariş ettiğini açıkladı.

NC-212

PT Pindad, mühimmat ve silah satışı için 32.6 milyon dolar değerinde ihracat sözleşmesi yaptığını ve PT Lundin’in İsveç ve Rusya’ya küçük devriye araçlarının satışında 3,6 milyon dolar değerinde ihracat sağladığını da sözlerine ekledi. PT Pindad’ın yeni müşterilerinin Güneydoğu Asya ve Afrika ülkeleri olduğu düşünülüyor.

Setyadi ayrıca, ülke içinde artan savunma sanayi kabiliyetinin hükûmet için bir öncelik olduğunu ve Endonezya’nın bazı temel yöntemlerle kalkınma stratejilerine devam etmeyi amaçladığını söyledi: yerel savunma sanayisini geliştirme ve üretimini desteklemek, yabancı şirketlerle iş birliği yapmak.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD, Japonya’ya 23 milyar dolarlık devasa olası F-35 satışını onayladı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile …