Anasayfa Haberler Ermenistan, Azerbaycan Ordusuna karşı Tochka-U balistik füze kullanıyor

Ermenistan, Azerbaycan Ordusuna karşı Tochka-U balistik füze kullanıyor

0

Azerbaycan Ordusuna karşı Ermenistan Tochka-U balistik füzesini de kullanmaya başladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından 30 Eylül 2020 günü yapılan açıklamada Ermenilerin işgal altında tuttuğu bölgelerden Azerbaycan Ordusuna  karşı taktik balistik füze kullandığı duyuruldu. Bakanlıktan yapılan açıklamada,  “Daha önce, Ermeni Silahlı Kuvvetleri Tochka-U taktik füze sistemini kullandı. Füzelerden üçü, düşman askeri teçhizatının eski ve kalitesizliği nedeniyle patlamadı.” ifadelerine yer verildi.

Gün içinde yine Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından imha edilen Ermeni hedeflerine ilişkin bilgi paylaşıldı. Aktarıldığı üzere 30 Eylül 2020 günü içerisinde işgal altındaki topraklarda bulunan Ermeni askerlere ait zırhlı muharebe aracı, BM-21 Grad ÇNRA, Obüs ve diğer teçhizatlar kamikaze İHA, SİHA ve topçu atışlarıyla vuruldu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada,  “Geçtiğimiz saatlerde 1 adet BM-27 Uragan ÇNRA, 1 adet “OSA”  mobil kısa menzilli hava savunma füze sistemi, 3 adet BM-21 “Grad” ÇNRA, 1 adet zırhlı muharebe aracı ve cephenin farklı yönlerinde 2 adet D-20 obüs sistemi imha edildi.” ifadelerine yer verildi.

Azerbaycan Ordusu’nun işgal altındaki topraklarının kurtuluşu için verdiği mücadelede Ermenistan’a ait S300 hava savunma füze sistemi de imha edildi. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından 30 Eylül 2020 günü yapılan açıklamada,

“27 Eylül’den bu sabaha kadar yaklaşık 2.300 düşman askeri öldürüldü ve/veya yaralandı, yaklaşık 130 tank ve diğer zırhlı araçlar, 200’den fazla topçu, roketatar, havan sistemi imha edildi. Çatışmalarda yaklaşık 25 adet hava savunma sistemi, 6 farklı kontrol ve komuta-gözlem noktaları, 5 adet mühimmat deposu, yaklaşık 50 adet tanksavar aracı imha edildi.

Dünkü muharebelerde Hocalı, Şuşakend bölgesinde düşmanın 1 adet S-300 hava savunma füze sistemi imha edildi. Kaybedilen mevzileri geri almak için Madagiz yönünde ilave güçler seferber eden düşman, 30 Eylül sabahı erken saatlerde saldırı girişiminde bulundu. Düşmanın bu hareketi engellendi ve birliklerimiz direnişini kırmak için karşı saldırı düzenledi.

Şu anda, tüm cephe boyunca askeri operasyonlar sürüyor.” ifadelerine yer verildi.

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Prof. Dr. İsmail Demir’den 5. nesil F-35 ve Milli Muharip Uçak projelerine dair açıklama

Haziran 2017’den beri web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya platformlarından yayın ha…