Anasayfa Haberler ABD Ordusu İsrail’den ilk Iron Dome hava savunma füze sistemini teslim aldı

ABD Ordusu İsrail’den ilk Iron Dome hava savunma füze sistemini teslim aldı

0

Amerika Birleşik Devletleri Ordusu, İsrail’den tedarik edeceği iki Iron Dome hava savunma sisteminden ilkini teslim aldı

Iron Dome hava savunma füze sisteminin üreticisi İsrail merkezli Rafael 30 Eylül 2020 günü yayınladığı basın bildirisi ile ABD’ye ilk Iron Dome sisteminin teslim edildiğini duyurdu. Teslim töreninde konuşan İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz: “Demir Kubbe [İsrail’in] çok katmanlı füze savunma sisteminin bir parçası olarak İsrail Savunma Kuvvetinin gücünü yansıtıyor. Bu sistemin etkinliğinin bir sonucu olarak İsrail’in güneyinde birçok ölüm engellendi ve savaş alanında önemli bir etkisi oldu. Bu gelişmiş sistemin ABD Ordusu birliklerini de koruyacağından gurur duyuyorum. Bu, hem Savunma Bakanlığı hem de İsrail’in mükemmel savunma sanayileri için olağanüstü bir başarıdır.” ifadelerine yer verdi.

Teslim töreni / Rafael

ABD tarafından İsrail’den tedarik edilecek iki batarya Iron Dome hava savunma füze sistemlerinde kullanılacak zırhlı platformlar Ağustos 2020’de İsrail’e ulaşmıştı. ABD Ordusu’nun hava ve füze savunma sistemlerindeki modernizasyon ve seyir füzesine karşı savunma kabiliyetini geçici şekilde çözmek için iki batarya Iron Dome Hava Savunma Sistemi bataryasının satın alınmasına yönelik sözleşmenin tamamlandığını duyurmuştu. Birleşik Devletler Ordusu Kongre’ye Ocak 2019’da, İsrail üretimi Iron Dome füze savunma sisteminden satın almak için 373 milyon dolarlık bütçeye onay talep eden 14 sayfalık bir belge göndermişti.

ABD Ordusu konuşlandırılmadan önce, iki Iron Dome bataryasının Amerikan topraklarında aşamalı testlerden geçeceğini açıklamıştı. Iron Dome hava savunma füze sistemi bataryalarının Aralık 2020 ve Şubat 2021’de ABD’ye ulaşması planlanıyor.

Resim

Iron Dome’da Siber Güvenlik Açıkları Tespit Edilmişti

2020 Mart ayının başlarında konuya ilişkin açıklama yapan ABD Ordusu Vadeli İşlemler Komutanlığı Başkanı General John Michael Murray, “Iron Dome sistemlerinin birlikte çalışabilirlik alanında yaşadığımız sıkıntılardan, ayrıca bazı siber alandaki sıkıntılar ve zorluklara dayanarak hava savunma sistemimize entegre edemeyeceğimize inanıyoruz.” ifadelerini basınla paylaşmıştı.

ABD Savunma Bakanlığı’nın, siber güvenlik açıkları ve tespit edilen diğer sorunlar nedeniyle daha fazla İsrail yapımı hava savunma sistemi satın almayacağı belirtiliyor.

Ek satın alımın iptal edilmesindeki bir diğer temel sorun ise, İsrail’in ABD’ye Iron Dome’un kaynak kodunu vermeyi reddetmesi ve Amerikalıların bu sistemi elindeki mevcut hava savunma sistemlerine entegresini engellemesi olarak ifade ediliyor.

Demir Kubbe (Iron Dome) Hava Savunma Füze Sistemi – İsrail

Demir Kubbe Hava Savunma Füze Sistemi

Rafael Advanced Defence System ve İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından geliştirilen Demir Kubbe Hava Savunma Füze Sistemi; gelen roketleri, topçu mühimmatlarını ve havan atışlarını tespit etmek, değerlendirmek ve bunlara müdahale etmek üzerine kuruludur. Dünyanın aktif olarak en çok kullanılan füze savunma sistemidir ve 2011’den beri %90’ın üzerindeki başarı oranıyla 1500’den fazla hedefi imha etmiştir.

Sistem; başta gündüz-gece, yoğun siste, yağmurlu havada, toz fırtınalarında olmak üzere tüm hava koşullarında etkilidir. Sistem güncel olarak İsrail’in hava sahasını korumaktadır. Her bataryada bir komuta merkezi, 20 Tamir füzesi ile bir adet EL/M-2084 algılama/izleme radarı ve 3-4 sabit fırlatma rampası bulunmaktadır. Demir Kubbe bataryalarının her biri yaklaşık 60mi² (95 km²)’ye kadar savunma yapabiliyor. Sistem şehirlerin etrafına stratejik olarak yerleştirilmekte ve nüfusun yoğun olduğu bölgelere yönelik tehditleri engellemektedir, ıssız bölgelere yönelen tehditleri ise görmezden gelerek masrafları minimum düzeye indirmektedir.

Iron Dome ilk kez Mart 2011’de İsrail ordusu tarafından operasyonel hale getirildi.

Iron Dome Hava Savunma Füze Sistemi

İlgili Olarak

ABD’nin İsrail’den Iron Dome hava savunma füze sistemi tedarikinde sona yaklaşıldı

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Prof. Dr. İsmail Demir’den 5. nesil F-35 ve Milli Muharip Uçak projelerine dair açıklama

Haziran 2017’den beri web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya platformlarından yayın ha…