Anasayfa Haberler Genel Haberler Ermenistan Dışişleri Bakanı: İsrail, Azerbaycan’a silah satışlarını durdurmalı

Ermenistan Dışişleri Bakanı: İsrail, Azerbaycan’a silah satışlarını durdurmalı

0

Ermenistan Dışişleri Bakanı, İsrail’in Azerbaycan’a olan silah satışlarını durdurması gerektiğini dile getirdi.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan, İsrail’in, Azerbaycan ile yaptığı silah ticaretini bir an önce durdurması gerektiğini ifade etti. Bakan, The Jerusalem Post’a verdiği demeçte, Azerbaycan’a satılan İsrail silahlarının Ermeni sivillerini hedef almak için kullanıldığını ve ülkeler arasındaki silah alışverişinin derhal durdurulması gerektiğini söyledi.

İsrail-Ermenistan ve İsrail-Azerbaycan İlişkileri

İsrail-Ermeni ilişkilerinin son yıllarda iyileştiğini ifade eden Mnatsakanyan, İsrail’in Azerbaycan’a yapmış olduğu silah tedarikinin devam etmesi halinde, konunun ülkeler arası iletişim için önemli bir sorun teşkil edeceğini ifade etti. Ermenistan-İsrail ilişkileri bağlamında, Ermenistan Cumhurbaşkanı, Ocak 2020’de, İsrail’e ziyarette bulunmuştu.

Azerbaycan, İsrail’in yakın bir müttefiki olarak, İsrail’in petrol ihtiyacının yaklaşık %40’ını karşılamaktadır. Ayrıca, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 2016 yılında, İsrail’den silah ve güvenlik ekipmanı satın almak için 5 milyar dolarlık, uzun vadeli bir sözleşme imzalandığını açıklamıştı. Azerbaycan, bu bağlamda, İsrailli savunma şirketleri tarafından geliştirilen insansız hava araçları, füzeler ve diğer gelişmiş silah sistemlerinin uzun bir süredir müşterisi olarak bulunuyor.

Azerbaycan’ın yaptığı silah ticaretini ölümcül olarak niteleyen Mnatsakanyan, Azerbaycan’ın, bahse konu silahları, sivil nüfusa karşı kullanmaktan çekinmediğini söyledi. İsrail-Azerbaycan konusunu sürekli olarak takip edeceklerini vurgulayan Bakan, “İsrail, Azerbaycan ile olan bu ölümcül işi durdurmalı.” dedi.

Komşu ülkeler olan Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sorun, geçmişte yaşanan Dağlık Karabağ sorununun da etkisiyle hâlâ sürmektedir. Ermenistan’da askeri üssü bulunan Rusya, uzun süre bahse konu sorunu gidermeye çalışsa da şimdiye kadar gerçekleşen çatışmalar sırasında, her iki taraftan da çok fazla sayıda asker öldürüldü.

Mnatsakanyan’a göre, son zamanlarda yaşanan şiddet patlaması azalmadı. Ermenistan, 27 Temmuz 2020 Pazartesi günü, askerlerinden birinin Ermenistan-Azerbaycan sınırının kuzeydoğu kesiminde, Azerbaycan keskin nişancılarının ateşiyle öldürüldüğünü söyledi. 

Azerbaycan tarafından tehditlere maruz kalındığı ifade eden Bakan, AGİT’in bahsolunan konuyla ilgili çalışmalarından memnun olunmadığını dile getirdi.

“Ateşkesi Sürdürmeye Hazırız”

Ermenistan Dışişleri Bakanı, Azerbaycan tarafından kullanılan İHA’ların hangi ülkeye ait olduğuna bakılmaksızın Azerbaycan’ın aleyhinde hareket edileceğini söyledi. 

“Bizim için bu silahlar halkımızı öldürdüğü müddetçe ölümcüldür.” açıklamasında bulunan Mnatsakanyan, “Ordumuz, kaynağına bakılmaksızın, Azerbaycan silahlarını etkisiz hale getirmeye devam ediyor. Azerbaycan tarafından gerçekleştirilen, Ermenistan ve Dağlık Karabağ’ın nüfusu karşısında kullanılan silahlarla ilgili gerçekler çoktur. Temmuz 2020 olayları, bu bahse ek bir kanıt görevi görüyor.” diye ekledi.

Son zamanlarda yaşanan şiddet alevlenmesine rağmen, Dışişleri Bakanı, Ermenistan’ın 1994’ten bu yana Ermenistan, Dağlık Karabağ ve Azerbaycan bölgelerindeki ateşkesi sürdürmeye hazır olduklarını söyledi.

Azerbaycan Ordusu tarafından düşürülen Ermenistan’a ait taktik İHA

Ermeni yetkililerin Rusya ve Ürdün silah ticaretlerindeki yolsuzlukları

Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyan’ın damadı olan Eski Vatikan Büyükelçisi Mikael Minasyan tarafından dile getirilen silah ticareti mevzusu, Ermenistan’da en çok tartışılan konulardan biri.

Ermenistan, Rusya’dan imtiyazlı olarak silah ve askeri teçhizat satın alıyor ve sonrasında üçüncü ülkelere satıyor. Minasyan’ın açıklamasında, tüm bunları gerçekleştirdiği iddia edilen ve Ermenistan Cumhuriyeti adına silah anlaşması yapma hakkı verilen işadamı David Galstyan‘ın adı geçiyor.

Minasyan’ın anlattıklarına göre, Galstyan 100 tip konvansiyonel silah alıyor. Ardından Ermenistan Cumhuriyeti, bir işadamının yabancı bir şirketinden, örneğin, silahların 60 tipini satın alıyor ve bu 60 tip silah Ermenistan’a ulaşıyor. Parası ödenmemiş ve sipariş edilen diğer 40 tip silah, başka bir ülkeyle anlaşması olan David Galstyan tarafından, doğrudan Rusya’dan üçüncü bir ülkeye, örneğin BAE’ye gönderiliyor. Ancak, Rus tarafı yakın bir süreçte bunu öğreniyor. Minasyan tarafından bildirildiğine göre, Galstyan’ın 10 yıl boyunca Rusya’ya girmesi yasaklandı.

Olayın ortaya çıkmasından sonra Ermenistan Başbakanı Pashinyan’ın silahlardan, başka yollarla para kazanmaya karar verdiği iddia ediliyor. Bu noktada Ürdün yardıma koşuyor. Eski Büyükelçi, Savunma Bakanlığı’nın Ürdün’den, modernize edilmiş 9K33M2 – Osa AK uçaksavar füze sistemleri kisvesi altında, eski ve kullanılamaz Osa AK sistemleri satın aldığını ve tedarik için 27 milyon dolar ödendiğini söyledi.  Minasyan’a göre ise aslında çok daha düşük bir ücretle satın alındılar. Resmi olarak bütçeden tahsis edilen 27 milyon’un büyük kısmının ise Pashinyan ve Galstyan tarafından kendi hesaplarına aktarıldığı iddia edildi.

OSA mobil kısa menzilli hava savunma sistemi

İlgili Olarak

Ermeni yetkililerin Rusya ve Ürdün silah ticaretlerindeki yolsuzlukları

Ermenistan Bayraktar TB2 SİHA’yı yakın takibe aldı

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türkiye dünya havacılık kalite süreçlerine dahil oldu

SAHA İstanbul öncülüğünde Türkiye’nin havacılık sanayini oluşturan dev firmaların katılımı…