Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Suriye Humus’a Rusya hava savunma sistemi konuşlandırdı

Suriye Humus’a Rusya hava savunma sistemi konuşlandırdı

0

Suriye’nin Humus vilayetinde Rus hava savunma personelleri tespit edildi

Avia.Pro tarafından aktarıldığı üzere Suriye’de konuşlu olan Rus hava savunma sistemlerinin sadece Rus Silahlı Kuvvetleri’nin askeri tesislerinde değil aynı zamanda Rejim kontrolündeki diğer bazı bölgelerinde de faaliyet gösterdiği ifade edildi. Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin kısa ve orta menzilli en az bir hava savunma tümeni Suriye’nin Humus topraklarında konuşlandırdığı belirtilmektedir.

Haberde ise bahse konu sistemlerle ilgili olarak, “Uzmanlar, P-18 Terek, P-19 Tuna, Kasta vb.  gibi çeşitli mesafelerde ve yüksekliklerde en geniş spektrumda hava hedeflerinin tespit edilmesini sağlayan radarlardan bahsedildiğine dikkat çekiyor. Hava savunması için ise uzmanlara göre Tor, Pantsir, Buk, vs. hava savunma sistemleri kullanılabilir.“  ifadelerine yer verildi.

P-18 radarı, bir önceki versiyonu olan P-12’ye göre gelişmiş açısal ayrımcılık ve elektronik karşı önlem (ECCM) kabiliyeti sağlamaktadır. Verilerin iletimi hem de alımı için tek bir anten kullanmaktadır. P-18 ile sıklıkla ilişkilendirilen silah sistemleri arasında SA-6 GAINFUL ve SA-3 GOA (S-125 Peçora) hava savunma füze sistemleri bulunuyor.

Suriye’nin hava savunma sistemlerinin çoğunun Çin ve İran’dan yeni radarlarla birlikte Sovyet dönemi ya da Rus yapımı olduğunu belirtmek gerekir. Ayrıca Suriye hava savunma kuvvetleri Şeyrat ve T-4 üslerinde konuşlandırılıyor. 

P-18 veya 1RL131 Terek, eski Sovyetler Birliği tarafından geliştirilen ve işletilen bir 2D VHF radarı

2011 yılında Rejimin elinde bulunan hava savunma sistemleri:

Suriye, İsrail ile yaşadığı savaşlarda özellikle hava kuvvetlerinde ağır hezimetler yaşamış ve bu nedenle HSS’lere oldukça önem vermiştir. İç savaşın başladığı 2011 yılında Suriye Hava Savunma Komutanlığı’nın 50.000 civarında personeli bulunduğu belirtiliyordu. Bünyesinde toplam 25 Hava Savunma Tugayı ve iki Hava Savunma Füze Alayı yer alan iki tümenin 130 civarında batarya gücüne sahip olduğu tahmin edilmekteydi.

2010 Yılı Suriye Hava Savunma Sistemleri Teorik Savunma Menzilleri | AusAirpower
  • SA-2 Guideline (S-75 Dvina): Eski teknoloji telsiz komut güdümlü hava savunma sistemi. İlk modelleri 1950’lerin sonlarında hizmete girdi. 40 – 50 km arasında bir menzili bulunuyor.
  • SA-3 Goa (S-125 Peçora): 1960’lı yılların teknolojisi, eski nesil orta menzilli, telsiz komut güdümlü hava savunma sistemi. 30 – 35 km civarında bir menzile sahip.
  • SA-5 Gammon (S-200 Angara): Uzun menzil yüksek irtifa hava savunma füze sistemi. S-300’ün selefi. 1960’ların sonlarında hizmete girdi. Sağlıklı çalışan bir sistem değil. Fırlatılan çoğu füze güdüm sistemi yolu bulamıyor. 
  • SA-6 Gainful (Kub): Orta menzil HSS. Mobil lançerlerden fırlatılıyor. Yarı aktif radar güdümlü; 20 – 25 km arası menzile sahip.
  • SA-8 Gecko (Osa): Kundağı motorlu alçak irtifa kısa menzil HSS. Radar komut güdümlü; 15 km civarında menzili bulunuyor.
  • SA-17 Grizzly (Buk): Kub sisteminin halefi; gelişmiş orta menzil HSS. Yarı aktif radar güdümlü. 30 – 35 km civarında menzile sahip.
  • SA-20b (S-300PMU2): 2018 Eylül ayında Rus Hava Kuvvetlerine ait Il-20M istihbarat uçağının yanlışlıkla vurulması ve İsrail’in sık sık düzenlediği hava saldırılarına karşı Suriye hava savunmasının takviye edilmesi için alındı.
  • ZSU-23-4 Şilka: Kundağı motorlu uçaksavar topçu sistemi. Zırhlı ve paletli bir araç şasisi üzerinde, dört adet 23mm otomatik top bulunuyor. Topun hedefe tevcihi, sistem üzerindeki atış kontrol radarı ya da elektrooptik kamera ile gerçekleştiriliyor. Sistem aynı zamanda kara hedeflerine karşı da kullanılabiliyor, nitekim isyana ait video görüntülerinde bu sistemler, muhaliflere ateş ederken görülmüştü. Şilka’nın hava hedeflerine karşı ortalama menzili 2,5 km civarında.
  • SA-22 Greyhound (Pantsir S1): Şilka’nın yeni nesil modern halefi. Suriye bu sistemleri yeni sipariş etti. Bir kamyon şasisi üzerinde iki adet çift namlulu 30mm otomatik top ve 12 adet telsiz komut güdümlü füze bulunuyor. Topların azami menzili 4 km civarında; füzenin ise 20 km civarında.

İlgili Olarak

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Esed Rejimi Uzun Erimli Saldırı ve Savunma Kabiliyeti

Araştırmayı seviyor, yabancı dil öğrenmeye istekli ve dili etkin kullanmayı amaçlıyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Bell Textron’dan Türk Polis Teşkilatına “Üstün Operasyonel Hazırlık” Ödülü

Amerikan Havacılık ve Uzay şirketi Bell Texton Şirketinden Türk Polis Teşkilatına Üstün Op…