Anasayfa Haberler Genel Haberler Azerbaycan: Ermenistan sınır ihlallerini çoğalttı

Azerbaycan: Ermenistan sınır ihlallerini çoğalttı

0

Azerbaycan Savunma Bakanlığı 21 Eylül 2020 tarihinde Ermenistan’ın sınır ihlallerini arttırdığını ve sınır hattındaki durumun giderek kötüleştiği yönünde bir açıklamada bulundu. 

Azerbaycan Savunma Bakanlığı açıklamasında: “Ermeni ve Azerbaycan birlikleri arasındaki temas hattında ve Ermenistan ile devlet sınırı yönünde durum, düşman tarafından giderek daha da kötüleşiyor. Son zamanlarda Ermeni Silahlı Kuvvetleri birimlerinin ağır ateşkes ihlalleri, yerleşim yerlerimizin, sivillerin ve temas hattı yakınındaki altyapının düzenli olarak bombalanması, daha büyük kalibreli silahların kullanılması, birimlerimizin mevkilerine yönelik keşif ve sabotaj faaliyetlerinin yanı sıra insansız hava araçlarının yaygın kullanımı vakalarında artış olmuştur. İHA’lar cephedeki durumun ciddi şekilde ağırlaşmasına neden oldu. Her halükarda, düşmanın provokasyonları, Azerbaycan Ordusu’nun askeri vasıtaları kullanılmasıyla bastırıldı ve düşmana ağır kayıplar verdi. Örneğin, Hava Savunma birimlerimizin reaksiyonu sonucunda dün gece düşmanın bir başka taktik insansız hava aracı(X-55) imha edildi. 21 Eylül saat 09: 20’de, Ermenistan-Azerbaycan devlet sınırında Tovuz yönünde düşmanın bir başka kışkırtması sonucu, Azerbaycan Ordusu’nda görevli çavuş Memmedov Elşan Ali oğlu öldürüldü. Cephedeki durumun kötüleşmesinin tüm sorumluluğunun Ermenistan’ın askeri-politik liderliğine ait olduğunu beyan ederiz.” ifadelerine yer verildi.

Ermenistan 12 Temmuz 2020’de Azerbaycan’ın Tovuz bölgesine yönelik gerçekleştirdiği saldırı ile ateşkesi bozarak iki ülke arasındaki gerginliği yeniden alevlendirmişti. Tovuz bölgesi Türkiye’nin enerji güvenliği için de kritik bir konumda bulunuyor. Türkiye bu dönemde Azerbaycan’a her türlü desteği vereceğini belirterek çok sayıda birliğini de tatbikat ve eğitim için Azerbaycan’a gönderdi.

İlgili Olarak

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait Taktik İHA düşürdü

Ermenistan Savunma Bakanlığı: Türk İHA’ları Ermenistan için tehdit

Savunma Sanayii ile ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Avustralya için ilk MQ-4C Triton üretimine başlanıldı

Northrop Grumman, insansız deniz istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) platformu olan Avust…