Anasayfa Haberler Genel Haberler Ermenistan Savunma Bakanlığı: Türk İHA’ları Ermenistan için tehdit

Ermenistan Savunma Bakanlığı: Türk İHA’ları Ermenistan için tehdit

0

Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü: “Türk İHA’ları Ermenistan için tehdit oluşturuyor.”

Savunma Bakanlığı Sözcüsü Shushan Stepanyan tarafından Panorama.am’a verilen demeçte Türk yapımı insansız hava araçlarının Ermenistan için tehdit unsuru teşkil ettiği ifade edildi. Stepanya açıklamasında, “2020 Temmuz ayı boyunca askeri eylemler sırasında düşman tarafından kullanılan askeri teçhizatın sebep olduğu enkaz inceleniyor.” ifadesine yer verdi. Stepanyan’ın sözleri, son dönemde yayınlanan birkaç sosyal medya paylaşımını işaret ediyordu. Bahse konu olan paylaşımlar, Türkiye’nin Ermenistan topraklarında, insansız hava araçlarını (İHA) ve hava hedeflerini vurduğunu iddia ediyor. Stepanyan ise, söz konusu İHA’ların, Türkiye’ye ait İHA’lar olup olmadığının henüz belli olmadığını aktardı.

İHA’larla Gerçekleştirilen Saldırı İddiası

Avia.pro haber portalı tarafından aktarıldığına göre, Azerbaycan tarafından kullanılan Bayraktar TB2 SİHA’ların, Ermenistan topraklarında hava saldırısı gerçekleştirdiği iddia edildi. Saldırının tarihi ve saati belli olmasa da Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin konuya büyük önem verdiği bildirildi. Ermenistan’ın konuya verdiği önemin, özellikle Türkiye tarafından yapıldığı iddia edilen tehditlerden kaynaklandığı ifade ediliyor.

Ermenistan’a ait İHA platformları düşürülmeye devam ediyor

Azerbaycan Ordusu tarafından 29 Temmuz 2020’de Ermenistan Silahlı Kuvvetleri’ne ait “X-55” taktik insansız hava aracı (İHA) düşürülmüştü. Bahse konu İHA platformu, Tovuz  bölgesi Ağdam köyü yönünde Azerbaycan Ordusu birimlerinin konumları üzerinde keşif uçuşu yapıyordu. Azerbaycan Hava Kuvvetleri Hava Savunma birimleri tarafından tespit edilen İHA platformu hemen imha edilmişti. Bahsolunan İHA platformu, Azerbaycan tarafından son bir haftada düşürülen 4’üncü Taktik İHA platformu oldu.

Azerbaycan Ordusu tarafından düşürülen Ermenistan’a ait taktik İHA

Türkiye sadece Anka İHA’ları mı Azerbaycan’a ihraç edebilecek?

Azeri Defence‘te yer alan haberde, Türk savunma sanayiinin diğer İHA çözümleri olan Bayraktar TB2 ve Karayel-SU, yurt dışından ithal edilen bileşenlerle donatıldığından dolayı Azerbaycan gibi ülkelere ihracat konusunda sorun yaşanıyor.

Azeri Defence platformuna konuşan yetkili söz konusu ihracat sorunu ile ilgili olarak, “Bunlar motor, uydu iletişimi ve yük gibi kritik bileşenler. Bu bileşenler batı ülkelerinde üretildiğinden, üçüncü bir ülke için ihracat izni gereklidir. Önceki yıllarda, İHA’ların birkaç yabancı ülke ile ihracatına ilişkin anlaşmalar, yurtdışı motorlara ve diğer kritik sistemlere bağımlılığımız nedeniyle gerçekleşmedi.” Ayrıca yetkili “İHA’lar kullanılan mühimmat % 100 Türk olduğundan, ihracatlarının önünde hiçbir engel yok.” diye ekledi.

TUSAŞ ANKA-S

İlgili Olarak

Türkiye sadece Anka İHA’ları mı Azerbaycan’a ihraç edebilecek?

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait Taktik İHA düşürdü

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türkiye dünya havacılık kalite süreçlerine dahil oldu

SAHA İstanbul öncülüğünde Türkiye’nin havacılık sanayini oluşturan dev firmaların katılımı…