Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Filipin Donanması’na ilk güdümlü füze fırkateyni teslim edildi

Filipin Donanması’na ilk güdümlü füze fırkateyni teslim edildi

0

Filipin Donanması (Hukbong Dagat ng Pilipinas), 15 Haziran 2020’de Güney Koreli gemi yapımcısı Hyundai Heavy Industries’den (HHI) güdümlü füze fırkateynini resmi olarak teslim aldı.

Fırkateyn için pazartesi günü geleneksel bir tören yapıldı. Donanma Halkla İlişkiler Ofisi şefi Deniz Binbaşı Maria Christina Roxas, başlangıçta perşembe günü için de planlanan ayrı bir devir teslim ve işletmeye alma töreninin istenmeyen durumlar nedeniyle iptal edildiğini söyledi.

Fırkateyn geçtiğimiz ay Güney Kore, Ulsan’da bulunan Hyundai Heavy Industries (HHI) tersanesinden bir törenle gönderildi. Filipin Donanması, HHI’nin Özel ve Donanma Gemi İnşa Bölümü ve Hanwha Systems delegeleri firkateyn için yelken töreni gerçekleştirdi. İki Güney Koreli şirket de Filipin Donanmasına COVID-19 yardım malzemeleri bağışladı. Mürettebat, iki hafta önce ülkeye geldikten sonra koronavirüs hastalığının yayılmasını engellemek için sağlık protokollerinin bir parçası olarak zorunlu karantina dönemini tamamladı.

Jose Rizal sınıfı fırkateyn, Filipin Donanması için çok rollü yarı ”stealth” olarak tasarlanmış iki güdümlü füze fırkateyninden oluşacak olan sınıfıdır. Gemiler Hyundai Heavy Industries (HHI) tarafından tasarlanan HDF-2600 fırkateyn dizaynının Filipin Donanması’nın ihtiyaçları doğrultusunda yoğun bir değişime uğramış versiyonudur. Fırkateynler, en çok Gregorio del Pilar sınıfı açık deniz devriye gemisi gibi diğer ülkelerden transfer edilen ve emekliye ayrılan gemi filosundan oluşan Filipin Donanması’nın açık deniz savaş gücü kapasitesini artıracak.

Göreve başladığında BRP Antonio Luna olarak adlandırılacak ikinci savaş gemisinin yıl sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor. Sınıfın iki gemisi, çağdaşlarına kıyasla oldukça alt seviyede kalırken, Filipin Donanması’nın en modern su üstü platformları olacak. Fırkateynlerde yakın/nokta savunma sistemi (CIWS), dikey fırlatma sistemi (VLS) ve çekili dizin sonar sistemi (TASS) ve çeşitli elektronik alt sistemler de dahil olmak üzere çok sayıda entegre olmayan alt sistemi vardır. Bu sistemlerinin ne zaman tedarik edileceğine dair herhangi bir tarih belirlenmemiştir. Fırkateyn 25 deniz mili maksimum seyir hızına ve 4,500 deniz mili menzile sahiptir.

ASELSAN Muhafız fırkateyne entegre edildi

Platformun ön bölümünde ki 76mm baş topu ve 8 hücreli dikey fırlatma sistemine (VLS) ek olarak Aselsan Muhafız sistemi geminin kıç bölümünde uçuş güvertesine doğru konumlandırılacak. Aselsan Muhafız sistemi platformun Muharip Yönetim Sistemi (CMS) ile tamamen entegre bir şekilde çalışacak.

Söz konusu faaliyet, ASELSAN Uzaktan Komutalı Silah Sistemlerinin Güney Kore üzerinden Filipinler’e ilk teslimatı olması nedeniyle de önem arz ediyor.

30mm silah ile donatılmış olan MUHAFIZ; savaş gemile­ri, sahil güvenlik ve karakol botları, çıkarma gemileri ve diğer deniz platformlarına entegre edilebilen çok yönlü ve etkili bir sistemidir.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Tayland Ordusunun tercihi Çin üretimi VN16 amfibi hafif tank

Çin yapımı VN16 amfibi hafif tank, Tayland Kraliyet Donanmasının kullanımında olacak. Çin …