Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Avustralya ek MQ-4C Triton finansmanı sağlıyor

Avustralya ek MQ-4C Triton finansmanı sağlıyor

0

Northrop Grumman Corporation, Avustralya hükûmetinin planlanan altı MQ-4C Triton İHA’sı ve ilgili yer kontrol istasyonlarından üçü için fon sağlama kararını aldığını açıkladı.

MQ-4C, Avustralya Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAAF) ile ABD Donanması arasında, 50.000 feet’i aşan yüksekliklerde 24 saat görev yapabilen geniş alanlı ISR yeteneği sağlayan bir işbirliği geliştirme programıdır. Platform tek uçuşta iki milyon kilometrekareden fazla okyanus ve kıyı bölgesini tarayabiliyor ve ciddi bir farkındalık sağlıyor. ABD gibi Avustralya da MQ-4C’yi P-8 Poseidon deniz karakol uçağu filosuyla birlikte kullanacak.

Avustralya, Birleşik Devletler Donanması ile işbirliği kapsamında en az 6 adet MQ-4C Triton İHA temin etmeyi planlıyor. Triton satın alımı Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri’nin (RAAF) AP-3C Orion uçağının yerini alacak Project Air 7000 programının bir parçasıdır.

2019 Mart ayında, Avustralya Hükûmetinin, Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri (RAAF) için ikinci MQ-4C Triton’un satın alınmasını onayladığı açıklandı.

MQ-4C Triton

Northrop Grumman MQ-4C Triton, deniz devriyesi ve diğer gözetim rolleri için kullanılan HALE sınıfı İHA’dır.

Triton, RQ-4 Global Hawk İHA’nın gövdesine ve kanatlarına yapılan eklemelerle ortaya çıkmış bir insansız hava aracıdır. 55.000 feet irtifada 24 saat görev yapabilen MQ-4C, sensörleri yardımıyla yüksek çözünürlüklü görüntü alıp bunları neredeyse eş zamanlı olarak işleyebilmektedir.

Sensörler yardımıyla 200 deniz mili boyunca 360 derece görüntü alınabilmektedir. Buzlanma önleyici ve yıldırımdan koruyan sistemleri ile bulutların katmanlarından geçebilen MQ-4C bu sayede denizdeki hedefleri daha net görüntüleyebilmektedir. Pilotlar ve sensör operatörleri, Triton’u dünyanın dört bir yanındaki uçuşlarda komuta edebilen yer istasyonlarından uçuruyor.

Avustralya’nın MQ-4C’leri RAAF tarafından işletilecek ve RAAF’ın P-8A Poseidon deniz devriye uçağının çeşitli istihbarat, gözetim ve keşif (ISR) görevlerini yerine getirebilmenin yanı sıra, uzun mesafelerde sürdürülebilir operasyonlar yoluyla gözetim rolünü tamamlayacak.

Bu İHA’larla birlikte Avustralya’nın denizaltı savunma harbi (ASW) ve deniz vuruş yeteneği ve arama ve kurtarma (SAR) yeteneği önemli ölçüde artacak.

İlk MQ-4C’nin 2023 ortasında hizmete girmesi beklenirken bütün teslimatların 2025 yılında tamamlanmış olması ve İHA’ların operasyonel olması bekleniyor.

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi (JHMCS) II, F-16V platformunda uçuş testine giriyor

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi olan JHMCS II, Amerik…