Anasayfa Haberler Filipinler COVID-19 nedeniyle savunma sanayii ithalatını erteliyor

Filipinler COVID-19 nedeniyle savunma sanayii ithalatını erteliyor

0

Filipinler, COVID-19’un getirdiği olumsuz ekonomik şartlar sebebiyle savunma sanayii ithalatlarında ertelemeye gidiyor.

Filipinler Ulusal Savunma Bakanlığının (DND), Ulusal Savunma Sekreteri Delfin Lorenzana’dan teyit ettirdiği açıklamaya göre, 2020 Mali Yılında planlanan Filipinler Silahlı Kuvvetleri (AFP) için birkaç askeri alım projesinin en az 1 yıl erteleneceğini doğruladı. Bunun nedeni Filipin Ordusu (PA), Filipin Donanması (PN) ve Filipin Hava Kuvvetleri (PAF) için 15 satın alma projesine ayrılan fonların saptırılmasıdır.

DND, AFP Modernizasyon Programı için 188 milyon dolar tutarında fonun yanı sıra sermaye gideri, bakım ve işletme giderlerinden 198 milyon dolar tutarında fon sağlamıştır. Gecikmesi doğrulanmış DND projeleri arasında Filipin Ordusu’nun C4ISTAR Sistemi, Savaş Mühendisliği ekipmanı ve hafif tankları, Filipin Hava Kuvvetleri’nin Orta Ağırlıkları Kaldırabilen Uçağı ve Filipin Donanmasının Havuzlu Çıkarma Gemileri de mevcut.

Halihazırda, sipariş edilmiş ve üretici firmalarla sözleşmesi imzalanan alım projelerinin devam etmesine izin verildi. Daha önceki bir açıklamada Savunma Bakanlığı, Filipin Ordusu için ayrıca 560 milyon dolar değerinde 2 yeni güdümlü füze korvetinin satın alınmasını dondurduklarını doğrularken, COVID-19 Pandemisinin Filipin ekonomisine olan etkileri ödeme gücününü de etkileyeceğinden, tedarikin 2023’ü işaret eden bir sonraki 5 yıllık modernizasyon aşamasına ertelendiği belirtildi.

MaxDefense Filipinler haber sayfasına göre, Güney Kore’nin Hyundai Heavy Industries (HHI) şirketinin teklifi, Hollanda’nın Damen, Türkiye’nin ASFAT, Fransa’nın Naval Group ve Hindistan’ın Goa Shipyard gibi diğer gemi üreticilerinin teklifleri göz önüne alındığında, teklifler arasında en iyisi durumunda gözükmektedir.

İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi. Havacılık ve Savunma Sanayi ile yakından ilgileniyor. Bu konular özelinde araştırmalar yapıyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi (JHMCS) II, F-16V platformunda uçuş testine giriyor

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi olan JHMCS II, Amerik…