Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Fırtına II muharebe sahasına çıkmaya hazırlanıyor

Fırtına II muharebe sahasına çıkmaya hazırlanıyor

0

Aselsan, 17 Aralık 2018 tarihinde yaptığı açıklamada Kara Kuvvetleri Komutanlığı atış kontrol sistemi ihtiyacına yönelik olarak 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü ile 194.6 milyon dolar bedelli bir sözleşme imzalandığını duyurmuştu. DefenceTurk olarak sosyal medya hesaplarımızda sözleşmenin T-155 Fırtına Obüsleri ile ilgili olabileceğini sinyalini vermiştik. Aselsan, sözleşmenin T-155 Fırtına Obüsleri için olduğunu doğruladı.

Halihazırda Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve atış kontrol sistemi Aselsan tarafından sağlanmış olan mevcut Fırtına Obüsleri, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarında yoğun ve etkin olarak kullanıldı. Obüsler verilen görevleri başarı ile tamamladı.

Aselsan tarafından geliştirilen yerli ve milli sistemlerle donatılacak Yeni Nesil Fırtına (Fırtına II) Kundağı Motorlu Obüsleri (KMO) ile Türk Topçusunun muharebe sahasında etkinliği daha da artacak.

“Yurt dışına bağımlılığı bulunmayan bir ürün”

Yeni Nesil Fırtına (Fırtına II) Obüsü geliştirilmesi projesi kapsamında, Aselsan ileri teknolojiye dayalı modern bir obüsün ku­lesini tamamen baştan tasarladı ve herhangi bir taşıyıcı platform üzerine entegre edilebilir seviyede yurt dışına bağımlılığı bulunmayan ürün ortaya çıkardı. Aselsan Sistemleri ile donatılacak Fırtına Obüsleri, dünyadaki rakiplerinin önüne geçecek birçok ilave yetenek kazanacak.

Geçmişte Fırtına Obüslerinin ihracatı ile ilgili motor ve transmisyon konusunda ihracat sorunları yaşanmıştı.  Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) yetkililerinin, Ukraynalı yetkililer ve Ukrayna Savunma Sanayii çatı şirketi UkrOboronProm’la görüşmeler yaptığı  “ihracat kısıtlaması olmayacak” taahhüdü alınca, bu ülkeden 20 adet motor siparişi verdiği haberleri basına yansımıştı.  Ukrayna’dan motor sipariş edildiği hususu henüz resmiyet kazanmadı, alınan motorun değerleri ve detayları bilinmiyor ancak geçmiş yıllarda gerçekleştirilen müzakerelerde T-155 Fırtına obüsleri için 5TD motor ailesinin değerlendirildiği haberleri yine basına yansıyan notlardan biri.

Bu gelişmelerin yanı sıra Fırtına Obüslerinin üretildiği Adapazarı Arifiye’deki 1’inci Ana Bakım Fabrikası, özelleştirme kapsamına alındı. 20 Aralık 2018 tarihinde alınan karar ile özelleştirme uygulamasının, işletme hakkının verilmesi yöntemiyle gerçekleştirilmesi ve işletme hakkı süresinin 25 yıl olarak belirlenmesine karar verildi. Bu karar ile birlikte özelleştirme gerçekleşirse Fırtına Obüslerinin üretiminin nasıl etkileneceği büyük bir soru işareti olarak karşımıza çıkıyor.

İlginizi çekebilir:

T-155 Fırtına için Ukrayna’dan motor siparişi verildi

 

İlgini Çelebilir!

Tayvan’dan milyar dolarlık askeri alım talebi

Tayvan Ulusal Savunma Bakanlığı (MND), ABD’den 100’den fazla M1A2 Abrams ana m…