Anasayfa Haberler Genel Haberler Fransa, Litvanya’ya 300 askeri personel gönderecek

Fransa, Litvanya’ya 300 askeri personel gönderecek

0

Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius pazartesi günü Paris’te Fransız mevkidaşı ile görüştükten sonra BNS (Baltic News Service) haber ajansına verdiği demeçte, “Fransa haziran ayı sonunda Litvanya’ya 300 asker gönderecek.” açıklamasında bulundu.

Linkevicius, Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian ile yaptığı görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, “Fransa, haziran ayı sonunda NATO’nun öncü varlığına katılmaları için yaklaşık 300 askerden oluşan büyük bir birlik gönderecek.” dedi.

Bu son personel sevki ile 2018’den bu yana gerçekleştirilen 2. konuşlandırılma olacak.

Bakan açıklamasının devamında Mali’de bulunan Litvanya ordusu personelleri ile ilgili olarak, “Birliklerimiz Fransa için önemli olan görevlere katılıyor. Mali’de yaklaşık 40 askerimiz var ve Fransızlar bu göreve olan katkımızdan dolayı bizi takdir ediyor. Bu bizim ortak çıkarımız. Önceliklerimizde de birbirimize yardım etmeye çalışıyoruz.” diye ekledi.

NATO’nun Litvanya’da bulunan NATO Enhanced Forward Presence (Pekiştirilmiş İleri Varlık) görev grubu; 6 ülkeden yaklaşık 1.200 askeri personeli barındırıyor. NATO Enhanced Forward Presence Almanya liderliğinde yürütülüyor ve Almanya bu görev grubunda ek olarak 600 asker ile faaliyet gösteriyor.

Litvanya Dışişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşım aşağıda görülebilir.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Ulusal Muhafızları yeniden organize oluyor

Amerikan Ulusal Muhafızları, Rusya ve Çin ile muhtemel bir çatışma ortamı için sekiz tümen…