Anasayfa Haberler Genel Haberler Pentagon: Rusya’nın Libya’daki varlığı ABD’nin terörle mücadelesine engel

Pentagon: Rusya’nın Libya’daki varlığı ABD’nin terörle mücadelesine engel

0

ABD Savunma Bakanlığı Başmüfettişliği, Afrika’ya yönelik raporunda, Rusya’nın Libya’daki varlığının ABD’nin bölgedeki terörle mücadele faaliyetlerine zarar verdiğini ve ABD’nin Batı Afrika’daki ortaklarıyla iş birliğinin altını oyduğunu belirtti.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Başmüfettişliği, Kongre’ye sunduğu ve 31 Ekim – 31 Aralık 2019 tarihlerindeki “Doğu, Kuzey ve Batı Afrika’da terörle mücadele faaliyetlerine” ilişkin raporda Libya’daki son duruma ilişkin bilgiler paylaştı. Raporda, geçen yılın son çeyreğinde Rus Wagner Group güvenlik şirketine bağlı Rus paralı askerlerinin sayısının önemli ölçüde arttığına dikkat çekildi.

Rusların Libya’da darbeci Halife Hafter kontrolündeki gayrımeşru Libya Ulusal Ordusu örgütüne destek amaçlı bölgede faaliyet gösterdiği belirtilen raporda, geçen yıl eylül ayında Wagner Grubuna bağlı 200 paralı askerin Libya’da bulunduğu ancak söz konusu paralı asker sayısının yıl sonunda 800-1400 civarına ulaştığı kaydedildi.

Raporda “AFRICOM (ABD Afrika Komutanlığı) Başmüffettişliğe, Rusya’nın batılı ülkelere alternatif olmak için Wagner Grubu ve diğer Rus özel güvenlik şirketleri üzerinden Batı Afrika’daki ülkelere askeri eğitim ve destek verdiği bilgisini paylaştı.” ifadesi kullanıldı.

Rusya’nın Libya’daki varlığına ilişkin raporda şu değerlendirmelerde bulunuldu:

AFRICOM, Rusya’nın Libya’da artan varlığının ABD’nin askeri ortaklıklarına ve terörle mücadelesine engel teşkil edebileceğini ifade etti. AFRICOM, Rusya’nın Kuzey Afrika’daki askeri varlığı ABD ve ortakları için iki önemli sınamaya yol açıyor. Birincisi, Rus askeri iş birlikleri, ABD’nin ve ortaklarının Kuzey Afrika’daki askeri iş birliklerine devam edip ilerletme kabiliyetinin altını oyuyor. İkinci olarak ise, Rusya ABD’nin Güney Akdeniz’de serbest dolaşımına engel teşkil edebilir.

ABD Libya’da düşen İHA’sının enkazını istiyor

ABD İHA’sı Hafter güçlerince kullanılan Rus hava savunma sistemleriyle vuruldu

Başmüfettişlik raporunda, 21 Kasım’da bir ABD insansız hava aracının (İHA) da Hafter güçlerine destek veren “Rus paralı askerleri” ve Hafter güçlerince kullanılan “Rus hava savunma sistemleri” ile vurulduğunun değerlendirildiği ifade edildi.

ABD ve Libya çifte vatandaşı olan Hafter’in, Trablus ve çevresini uçuşa yasak bölge olarak ilan ettiği belirtilen raporda, Hafter güçlerinin o bölgede uçuşları hedef almasının ABD’nin bölgedeki faaliyetlerini nasıl etkilediğine ise raporun gizli kısmında yer verileceği kaydedildi.

Raporda, ABD’nin Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti ile iş birliği içinde sınırlı bir ölçüde terörle mücadele faaliyeti yürüttüğü bilgisine de yer verildi.

Libya’da bulunan Rus özel askeri şirketleri

Darbeci Hafter’in Rusya tarafından desteklendiği su götürmez bir gerçek. Fakat Rusya, Libya’da Rus askeri varlığının bulunduğunu reddediyor. Putin, “Eğer orada Rus vatandaşları varsa bile Rusyayı temsil etmiyorlar ya da Rus devletinden herhangi bir para almıyorlar.” demişti.

Libya’da bulunan Rus unsurlarını, Rus özel askeri şirketleri oluşturuyor. Her ne kadar devletten bağımsız olduğu ve devleti temsil etmediği söylense de bu şirketlerden biri olan Wagner Group’un, Rus Askeri İstihbarat Servisi (GRU) ile sıkı bağlarının olduğu biliniyor ve bu durum Savunma Bakanlığı ve bir çok analisti Wagner’i paramiliter bir grup veya GRU kontrollü bir özel kuvvet olarak etiketlemeye yönlendirdi.

Wagner’in idari ve mali kontrolü, Rusya Savunma Bakanlığı ile kazançlı sözleşmeleri olan birkaç şirketin sahibi olan etkili iş insanı Yevgeny Prigozhin’nin elinde. Prigozhin ayrıca ABD’deki 2016 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonucunu etkilemeye çalışan “Troll Factory” adlı internet araştırma ajansını işletmekle suçlanıyor.

Hakimiyet Savaşı: Libya | “Silah & Savaş Vekaleti”

Mükemmeliyetçi bir mağara adamı.

“Biz daima hakikat arayan, onu bulunca ve bulduğuna kani olunca açıkça söylemekten kaçınmayan insanlar olmalıyız.” M. Kemal Atatürk

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Cihat Yaycı’nın Doğu Akdeniz’deki son durum hakkında görüş ve değerlendirmeleri

Cihat Yaycı, “Yunanistan, deniz yetki alanlarının paylaşımı konusunda doğu Akdeniz’d…