Anasayfa Haberler Genel Haberler Fransız Ordusu Mali’deki helikopter kazasında on üç askerini kaybetti

Fransız Ordusu Mali’deki helikopter kazasında on üç askerini kaybetti

0

Fransız Ordusu, 25 Kasım Pazartesi günü Mali’de meydana gelen ve 13 askerini öldüren helikopter kazasının yasını tutuyor.

İki helikopterin çarpıştığı bu kaza, Fransız misyonunun 2013’ten bugüne kadarki Mali’de  karşı karşıya kaldığı en ölümcül olaydır.

Pazartesi günü akşam saat 7.00 civarında, Liptako bölgesinde, Mali, Nijer ve Burkina Faso sınırlarında faaliyet gösteren iki helikopter çarpıştı. Paraşütçüler ve dağ komando birlikleri de dahil olmak üzere birçok birimden askerin ve personelin hayatını kaybettiği kaza; alınan istihbarat doğrultusunda operasyon bölgesine intikal sırasında gerçekleştiği ifade edildi.

Salı sabahı Fransa Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan bir bildiri de; Cumhurbaşkanının “derin üzüntüsünü” dile getirildi. Terörizmle mücadelede Fransa’ya hizmet ederken Sahel/Mali’de hayatını kaybeden personeli büyük bir saygıyla selamlandığı da ifade edildi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada kazada Tiger saldırı helikopteri ve NH-90 nakliye helikopterinin çarpıştığı: Tiger saldırı helikopterinin iki pilotunun ve  NH-90 helikopterinde ki iki pilot dahil olmak üzere on bir personelin hayatını kaybettiği ifade edildi.

Bu kayıplar , Ocak 2013’teki Serval patlamasından bu yana bu bölgede ölen Fransız askerlerinin sayısını 28’e çıkardı.

S: Le Monde / Ouest France

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

UMH güçleri eski Trablus Uluslararası Havalimanı’nda kontrolü tekrar sağladı

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından meşru hükümet olarak tanınan Libya’nın Ulus…