Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi (GENESİS)

0
Envanterde

 

Türk Deniz Kuvvetlerinin harekat ihtiyaçlarını karşılamak için milli kaynaklar kullanılarak modern bir savaş yönetim sistemi dizayn etmek ve geliştirmek bir gereklilik olarak ortaya çıkmıştır. 1999 yılında Türk Deniz Kuvvetleri tarafından harekât ihtiyaçları paralelinde, gelişmiş savaş yönetim sistemi üretimi projesi başlatılmış ve proje GENESİS olarak adlandırılmıştır. GENESİS Savaş Sisteminin bütün yazılım ve donanımları Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı tarafından dizayn edilmiş ve patenti Deniz Kuvvetleri Komutanlığı adına alınmıştır. Geliştirilen sistem milli sanayiye aktarılmıştır.

Otomatik Hedef Tespit ve Takip Sistemiyle, mevcut tüm keşif gözetleme radarları için Entegre Otomatik Radar Tespit, Takip ve Veri Birleştirme Sistemi yeteneği kazanılmıştır. Aynı zamanda tüm hava tehditlerine karşı Tehdit Değerlendirme ve Silah Tahsis yeteneği kazanılmıştır. Bu fonksiyon tüm hava savunma silahları için kullanılabilir.

Modernizasyondan sonra, G Sınıfı Fırkateynler uzun dönem gereksinimlerini karşılayacak şekilde modern bir komuta ve kontrol sistemi kazanmıştır. PHALANX, CHAFF ve IFF gibi bağımsız alt sistemler Savaş Yönetim Sistemine başarıyla entegre edilmişlerdir.

GENESİS modernizasyonuyla, Phalanx Yakın Hava Savunma Sistemi Savaş Yönetim Sistemiyle tamamen entegre edilmiştir. Phalanx Yakın Hava Savunma Sistemi aynı zamanda özellikle asimetrik tehditlere karşı suüstü modunda da kullanılabilmektedir.

Kaynak:www.dzkk.tsk.tr

İlgini Çelebilir!

GENESİS ADVENT Savaş Yönetim Sistemi

2010 yılından itibaren Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Havelsan tarafından geliştirme çalı…