Uzun Ufuk Projesi

0
Envanterde

 

Günümüz Deniz Kuvvetlerinin en önemli görevlerinden biri; Denizde Durumsal Farkındalık kapsamında önceliklendirilmiş yetki ve ilgi alanlarında, harekât ihtiyaçlarının nitelik ve kapsamına uygun olarak, dost, tarafsız ve düşman harp ve ticaret gemilerini kesintisiz olarak, her hava şartında teşhis edebilmek; tüm unsur ve birliklere ait gelecekte olabilecek muhtemel tehditlere karşı deniz trafiğini gerçek zamanlı olarak izleyebilmek olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca yürütülen Uzun Ufuk Projesi en önemli projelerimizden birisidir. Bahse konu proje, Bilgi Çağı ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde dizayn edilmiştir. Etrafımızı çeviren denizlerdeki durumsal farkındalığın geliştirilmesi, yüksek seviyeli bir kendi kendini senkronize edebilmenin başarılması, bu kapsamda Tanımlanmış Deniz Resmi (TDR)’nin oluşturulması, yönetimi ve dağıtımı bu projenin esas amacıdır.

Uzun Ufuk Projesi sahile konuşlu Radar İstasyonları ile birlikte; denizdeki platformlardan, İnsansız Hava Araçlarından, Deniz Karakol uçaklarından, diğer Komutanlıklar ile kamu kurum/kuruluşlarından gelen bilgileri bölgesel gözetleme merkezleri vasıtasıyla kaynaştırmaya tabi tutmaktadır.

 

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

GENESİS ADVENT Savaş Yönetim Sistemi

2010 yılından itibaren Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Havelsan tarafından geliştirme çalı…