Anasayfa Haberler Göklerde 150 bin saat: Bayraktar TB2 SİHA!

Göklerde 150 bin saat: Bayraktar TB2 SİHA!

0

Türkiye’nin ilk yerli ve millî SİHA’sı Bayraktar TB2, 150 bin uçuş saatini başarıyla tamamlayarak Türk havacılık tarihinde yeni bir rekora imza attı.

Milli SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) Bayraktar TB2 önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Türk havacılık tarihinde ilklere imza atan ve son olarak terör örgütüne karşı yürütülen Barış Pınarı Harekâtı’nda başarıyla görev yapan Bayraktar TB2 SİHA Sistemi, 150 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı. Böylece yerli ve millî imkânlarla tasarlanıp üretilen bu sınıftaki bir hava aracı 150 bin saat uçarak gökyüzünde en uzun süre görev yapan ilk millî hava aracı oldu.

Türkiye’nin millî SİHA sistemlerini üreten Baykar tarafından geliştirilen, teknik özellikleri ve katıldığı operasyonlar değerlendirildiğinde kendi sınıfında dünyanın en iyisi olan Milli SİHA Bayraktar TB2, 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine girdi. 2015’te silahlandırılan insansız hava aracı, TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Başkanlığı tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Şu anda envanterde bulunan 90’dan fazla Bayraktar TB2 SİHA, güvenlik güçleri tarafından 2014’ten beri yurt içi ve yurt dışında terörle mücadelede etkin olarak görev yapıyor.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Rus ve Suriye Deniz Kuvvetleri Tartus Limanı’nda ortak tatbikat yaptı

Rusya ve Suriye Rejim birlikleri ortak tatbikat gerçekleştirmeye devam ediyor. Tartus Dona…