Anasayfa Haberler Güney Afrika Cumhuriyeti’ne yardım malzemelerini taşıyan TSK’ya ait A400M Kayseri’den hareket etti

Güney Afrika Cumhuriyeti’ne yardım malzemelerini taşıyan TSK’ya ait A400M Kayseri’den hareket etti

0

COVID-19 ile mücadele kapsamında Güney Afrika Cumhuriyeti’ne tıbbi malzeme taşıyan Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait A400M Kayseri Erkilet Havaalanı’ndaki hazırlıklarını tamamlayarak hareket etti.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla hazırlanan ve COVID-19 ile mücadelede kullanılacak olan tıbbi malzemeleri ihtiyaç duyan ülkelere ulaştırmaya devam ediyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait uçağımız, bu kez de Güney Afrika Cumhuriyeti’ne uçuyor. Kayseri Erkilet Havaalanı’ndaki hazırlıklarını tamamlayan A-400M tipi uçağımız maske, dezenfektan ve tulum gibi tıbbi yardım malzemelerini ulaştırmak üzere Güney Afrika Cumhuriyeti’ne hareket etti.” ifadelerine yer verildi.

Bakan Akar: “MKEK tarafından haftada 2.5 milyon maske üretimi için çalışmalarımızı tamamladık”

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Bakanlık bünyesinde kurulan Koronavirüs ile Mücadele Merkezi’nin (COMMER) çalışmalarını sürdürdüğünü, merkezin  salgınla mücadele kapsamında, planlama, koordinasyon ve yönetim fonksiyonlarını yerine getirdiğini belirten Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Bir yandan Bakanlığımızın milli imkan ve kabiliyetleri kullanarak ve mevcut kapasiteleri geliştirmek suretiyle çeşitli tipte maske, tulum, hijyenik malzeme üretimine başladık. Şu an itibarıyla Dikimevi Müdürlüklerince haftada toplam 1 milyon maske, 5 bin tulum, İlaç Fabrikası Müdürlüğünce de haftada 5 bin litre alkol bazlı dezenfektan üretilmektedir. Dün itibarıyla Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Mamak tesislerinde maske üretimine yönelik yeni tedarik ettiğimiz makine ve teçhizatın kullanımına başladık. Bu durumda, Makine Kimya Endüstrisi Kurumunca da haftada çeşitli tipte 2,5 milyon maske ve yüz bin tulum üretimi için çalışmalarımızı tamamladık. Önümüzdeki günlerde bu sayılarda üretim yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda bu üretimlerimizi daha da artırmak için yoğun bir çalışmanın içerisindeyiz. Bu çerçevede, öncelikle TSK ile diğer Bakanlık, kurumların ve halkımızın ihtiyaçlarını karşılamaya, müteakiben dost ve müttefik ülkelerin de taleplerine yardımcı olmaya çalışıyoruz.”

Türkiye COVID-19’la Olan Mücadelede Ülkelere Yardım Etmeye Devam Ediyor

Amerika Birleşik Devletleri

28 Nisan Salı günü Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı’ndan havalanan TSK’ya bağlı A400M tipi askeri nakliye uçağı, Türkiye’nin COVID-19 pandemisi nedeniyle tıbbi malzeme gönderdiği ABD’ye ulaştı.

COVID-19 ile mücadele kapsamında ABD’ye tıbbi malzeme taşıyan Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait A400M Washington yakınlarındaki Andrews Hava Üssü’ne ulaştı.

Fotoğraf Kaynağı: Kasım İleri (Twitter: @kasimileri_)

Türkiye COVID-19 pandemisi sırasında toplam 55 ülkeye yardım etti ve dünyanın 3. büyük insani yardım sağlayıcısı olmaya devam ediyor.

Milli Savunma Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nca ABD’ye 500.000 cerrahi maske, 4.000 tulum, 2.000 litre dezenfektan, 1.500 gözlük, 400 N95 maske ve 500 koruyucu siperlik teslim edildi.

Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı A400M tipi bir askeri kargo uçağı 28 Nisan Salı günü Ankara Etimesgut Askeri Havalimanı’ndan ayrılmıştı.

İngiltere

İngiltere’ye gönderilen yardımlar için Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan ilk açıklamada:

“Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’ın talimatıyla Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve COVID-19 ile mücadelede kullanılacak sağlık malzemelerini İngiltere’ye ulaştıracak TSK’ya ait uçak, Ankara Etimesgut’tan havalandı” ifadelerine yer verilmişti.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400M tipi uçak ile NATO müttefikimiz olan İngiltere’ye Millî Savunma Bakanlığı bünyesindeki askeri fabrikalar, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve dikimevlerinde, yerli ve milli imkânlarla üretilen; koruyucu maske, yüz koruyucu maske, göz koruyucu maske, tulum ve anti-bakteriyel sıvı gönderdi.

Balkan Ülkeleri

Covid-19 virüs salgınıyla mücadele kapsamında Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Kosova’ya yardım malzemesi taşıyan TSK’ya ait A400M askeri nakliye uçağı ile yardımlar teslim edilmişti.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada,

“Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’ın talimatıyla Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan maske, tulum ve tanı kitleri TSK’ya ait uçak ile Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Kosova’ya ulaştırılacak.” ifadelerine yer verilmişti.

İtalya ve İspanya

Covid-19 virüs salgınıyla mücadele kapsamında İspanya ve İtalya’ya 1 Nisan 2020’de TSK’ya ait A400M askeri nakliye uçağı ile yardım malzemesi gönderildi.

Somali

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400M tipi uçak ile Somali’ye Millî Savunma Bakanlığı bünyesindeki askeri fabrikalar, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu ve dikimevlerinde, yerli ve milli imkânlarla üretilen; koruyucu maske, yüz koruyucu maske, göz koruyucu maske, tulum ve anti-bakteriyel sıvı gönderilmişti.

Türkiye, Suriye’de de COVID-19’la mücadele ediyor

Türkiye’de COVID-19 salgınına karşı alınan önlemler bu bölgelerde de uygulanıyor.

Türkiye’den giriş çıkışlara izin verilmiyor. Eğitim faaliyetlerine ara verilmesiyle okullarda ilaçlama yapılıyor. Online eğitime yönelik hazırlıklar yapılıyor. Camilerde cuma ve vakit namazlarına ara verildi. Esnek çalışma saatleri uygulanıyor. Ferdi ve aile içi tedbirlerle ilgili Arapça dilinde anonslar, videolar, afiş ve broşürler halka yoğun şekilde dağıtılıyor.

Güvenli bölgelerdeki Türk hastane ve sağlık merkezlerinde COVID-19 tedbirleri uygulanıyor.

Test kitleri, koruyucu ve klinik ekipman teminine ilişkin çalışmalar sürüyor.

İlgili İçerikler

Türkiye’den ABD’ye tıbbi malzeme taşıyacak A400M yarın yola çıkıyor

A400M Atlas namı diğer “Koca Yusuf”

İlgili Olarak:

Güney Afrika, COVID-19 karantinasının kontrolü için 73.000 asker daha görevlendirecek

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrail Hava Kuvvetlerinde yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi

İsrail Hava Kuvvetlerinin yeni ‘Özel Kuvvetler’ birimi aktif hale getirildi İs…