Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Güney Kore ASR-II sözleşmesini imzaladı

Güney Kore ASR-II sözleşmesini imzaladı

0

Güney Kore ASR-II Denizaltı Kurtarma Gemisi için anlaşmaya vardı

Güney Koreli gemi şirketi Daewoo Gemi İnşa ve Deniz Mühendisliği (DSME) firması 7 Aralık’ta yaptığı açıklamada, Kore Cumhuriyeti Donanması (RoKN) için yeni bir denizaltı kurtarma gemisi ASR-II inşası anlaşması yaptığını duyurdu.

Yonhap News Agency haber ajansına göre Savunma İktisadi Program İdaresi (DAPA) ile yapılan 397 milyon ABD Doları tutarında ki anlaşma kapsamında 5200 tonluk geminin 2022 yılının son çeyreğinde hizmete girmesi bekleniyor.

ASR-II güvertesinde helikopter alanı ve 20 knota kadar hıza ulaşabilen derin dalış kurtarma aracı (DRSV) barındırabilecek bir “moonpool” olacak, bu araç 4 metreye kadar dalgalı ve 500 metreye kadar olan derinlikte olası bir kurtarma görev icra edebilecek. 9 kişiye kadar kapasiteli bir kurtarma odası ile donatılan gemide ayrıca bir adet helikopter pisti bulunmaktadır.

ASR-II Denizaltı Kurtarma Gemisi ve ilgili araç ve kabiliyetleri

DAPA’ya göre ‘’moonpool’’ denizaltı arama faaliyetlerinin yanı sıra denizaltı operasyonlarında da destek görev icra edebilecek. Ayrıca gemi 1000 metreye kadar olan derinliklerde çalışabilecek uzaktan kontrollü bir araç da barındıracak.

RoKN şu anda, Kasım 1996’da işletmeye alınan ve 2 metreden veya daha küçük dalgalarda çalışabilen 103 metre uzunluğunda, 4,300 ton RoKS Cheonghaejin çok amaçlı denizaltı kurtarma gemisini işletiyor. Ayrıca Kore Donanması’nda denizaltı kurtarma görevi için tasarlanan RoKS Tongyeong adlı gemide bulunmakta bu gemi 107 metre uzunluğunda 3500 ton ağırlığında olup bu iki gemi DSME tarafından inşa edilip Kore donanmasında göreve başlamıştır.

Güney Kore, Kuzey Kore’nin eski teknoloji ama çok yüksek sayıdaki (mini denizaltılarla birlikte tahminen 60’a yakın) denizaltı filosunun ve Çin tehdidine karşı olarak modern ve geniş bir denizaltı filosuna sahip (tahminen 20’ye yakın). Güney Kore denizaltı filosunun olası saldırılar veya kazalar karşısındaki batma durumuna karşı oldukça modern denizaltı arama ve kurtarma gemileri ediniyor. Ayrıca Güney Kore 16 adetlik P-3C Orion Deniz Karakol ve Denizaltı Savunma Harbi filosuna sahip.

Moonpool: Su altı araştırmalarında kullanılan uzaktan kumandalı mini denizaltılara ve açık deniz platform ve su altı yapılara dalış yaparak tamir bakım işlerini yapan dalgıçlara hizmet vermek için açılan su altı deliği.

 

İlgini Çelebilir!

Wattozz ile gündeme gelen Albayraklar Savunma sektörden çekiliyor

Vatoz balığı biçiminde insansız denizaltı aracı hedefi ile gündem olan Albayraklar Savunma…