Anasayfa Haberler Güney Kore Ordusu’nun MV-4 insansız mayın temizleme sistemi göreve başladı

Güney Kore Ordusu’nun MV-4 insansız mayın temizleme sistemi göreve başladı

0

Janes’in aktardığına göre, Kore Cumhuriyeti Ordusu’na (RoKA) bağlı Özel Operasyon Destek Tugayı’nın Yer Operasyonları Komutanlığı (GOC) askerden arındırılmış bölgedeki operasyonları için Hırvat DOK ING firmasının MV-4 insansız mayın temizleme aracını (İKA) temin etti.

İnsan kaybının önüne geçilmesi ve bu sayede insan gücünün korunması amacıyla geliştirilen insansız kara araçları gün geçtikçe birer gereklilik haline geliyor. Farklı konfigürasyon ve görev tanımları olan bu sistemler artık ordular için kritik önem arz ediyor. DOK ING’in MV-4 insansız mayın temizleme aracı da bunlardan birisi olarak yerini almakta.

İKA, Aralık 2019’daki geliştirmelerineden bu yana Tugay’ın düzenlediği bir eğitim faaliyetinin parçası olarak ilk kez sergilendi.

Güney Kore Ordusu, 2018’dan 2019 yılına kadar iki adet insansız mayın temizleme sistemini geliştirmek  için 5 milyar Güney Kore Wonu (4,1 milyon ABD Doları) bütçe ayırmıştı.

O zaman program için düşünülen araçlar İsviçre yapımı GCS-100, İngiltere merkezli MineWolf Systems’in Minewolf (şimdi Pearson Engineering) insansız aracı ve Hırvat DOK-ING MV-4 insansız kara araçları idi.

İlk MV-4 İKA, Nisan ayında Yer Operasyonları Komutanlığı’na teslim edildi. 8 adet daha MV-4 Kore Ordusu envanterine girecek ve 2020 içinde mayın temizleme operasyon sahalarına konuşlandırılacak.

MV-4 İKA Manipülatör Kolu ile

MV-4 İnsansız Kara Aracı

MV-4, gömülü mayınların temizlenmesi sırasında kullanıcı operatörün zarar görmemesi için 1 km’ye kadar kontrol sağlayabilen operatör kontrol ünitesi (OCU) kullanıyor.

Takılı elektro-optik (EO) kamera, operatörün araç çevresindeki araziyi gerçek zamanlı olarak görüntülemesini ve aktarmasını sağlar. Özel görev gereksinimlerini karşılamak içinde İKA’nın önüne çeşitli aparatlar takılabilmekte.

İKA, anti-personel ve tanksavar füzelerinden gelebilecek saldırıya dayanabilecek şekilde yüksek mukavemetli çelikten imal edilmiş MV-4, 30 cm derinliğe gömülmüş olan mayınları ve el yapımı patlayıcıları (EYP/IED) etkisiz hale getirebilmekte.

MV-4 Mayın Temizleme Sistemi, tüm Anti-Personnel (AP) mayınlarını temizlemek için tasarlanmış paletli, uzaktan kumandalı bir sistemdir ve ayrıca Anti-Tank mayınlarına karşı da dayanıklı yapıdadır. Sistem zırhlı bir araçtan veya güvenli bir mesafeden uzaktan kontrol edilir. 2000 m’ye kadar mesafeden bir operatör tarafından uzaktan kontrol edilebilen sistem, 50 cm genişliğinde ve 30 cm derinliğinde bir hendekten ve yaklaşık 30 cm yüksekliğinde dikey engellerden geçebilecek şekilde tasarlanmıştır.

Düşük profili şarapnel hasarına maruz kalmayı azalttığından, onarımların büyük bir kısmı operatör ve sahada tamirci tarafından gerçekleştirilebilir. Patlamalar nedeniyle hasar gören bölümler kolayca değiştirilebilir.

DOK-ING MV-4 İKA

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Özel Harekât Kuvvetleri uzun menzilli mühimmat sözleşmesi imzalamayı hedefliyor

ABD Özel Harekât Komutanlığı, geçen hafta yayınlanan bir Federal İş Fırsatları bildirisine…