Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Güney Kore ve İspanya uçak takası müzakerelerine başladı

Güney Kore ve İspanya uçak takası müzakerelerine başladı

0

Güney Kore, İspanya ile A400M askeri nakliye uçağı karşılığında KT-1 temel eğitim uçağı ve T-50 jet eğitim uçağının potansiyel satışıyla ilgili görüşmelere başladı.

Güney Kore yetkilileri, Milli Savunma Bakanlığı ve Kore Havacılık ve Uzay Endüstrileri – KAI’nin İspanya’nın Airbus tarafından üretilen A-400M askeri nakliye uçaklarının bazılarını KAI tarafından üretilen KT-1 ve T-50 eğtim uçakları için takas yapma teklifini incelediklerini söyledi. İspanya, Kore’ye Temmuz 2018’de İngiltere’deki Farnborough Uluslararası Havacılık Fuarında “resmi olmayan bir yoldan” teklifte bulundu.

Korea Times İngilizce gazetesinde İspanya’nın, Kore’ye 30 adet KT-1 ve 20 adet T-50 karşılığında dört ila altı adet A-400M teslim etmeyi umduğunu belirtti. İspanya’nın Airbus’tan 27 adet A-400M sipariş ettiği bildirildi. Ancak İspanya 13 tanesini satmaya karar verdi ve Airbus’tan onay aldı.

Defence-Blog’un aktardığına göre takas anlaşması gerçekleşirse İspanya A400M uçağını birim maliyetinin %15’ine yani 27 milyon ABD dolarına satacak. Takas anlaşmasının toplam maliyetinin 890 milyon ABD doları olacağı tahmin ediliyor.

A400M Atlas

Airbus A400M Atlas dört turboprop motorlu, Avrupa ülkeleri ordularının ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacı ile Airbus Military tarafından tasarlanmış bir uzun menzilli askeri nakliye uçağıdır. A400M Projesi Mayıs 2005’te OCCAR (Belçika, Fransa, Almanya, Lüksemburg, İspanya, Türkiye ve Birleşik Krallık) içinde yeniden toplanan yedi Avrupa Ülkesinin ve daha sonra Malezya’nın dahli ile 8 ülkenin katıldığı bir projedir.

Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki A400M

A400M uçakları için, Ön Orta Gövde, Arka Gövde Üst Bölümü, Paraşütçü Kapıları, Acil Çıkış Kapısı,  Arka Üst Kaçış Kapağı, Kuyruk Konisi, Kanatçık (Aileron) ve Sürat Frenleri’nin (Spoiler) komponentlerinin tasarım ve üretimini, oçağının tüm iç ve dış aydınlatma sistemleri (kokpit hariç) ile atık/temiz su sistemlerinin birinci derece tasarım ve tedarik sorumluluğunu Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) üstlenmektedir. 37 ton maksimum yük kapasitesine sahip olan uçak bu yük ile azami 3300 km yol alabilmektedir.

KT-1 Woongbi

KAI KT-1 Woongbi, KAI tarafından üretilen Güney Kore yapımı bir temel eğitim uçağıdır. Uçak şimdiye kadar geliştirilmiş ilk Kore yapımı uçak olma özelliğini taşıyor. Güney Kore dışında Türkiye’nin de dahil olduğu 4 ülke tarafından kullanılan uçak 2000 yılından beri üretiliyor.

T-50 Golden Eagle

KAI T-50 Golden Eagle, KAI ile Lockheed Martin tarafından ortak olarak geliştirilen Güney Kore yapımı ses altı jet eğitim uçağıdır. Uçağın geliştirilmesine 1990’larda başlanmış olup ilk uçuşunu 2002 yılında gerçekleştirdi ve 2005 yılında hizmete girdi. T-50’nin FA-50 adında hafif savaş uçağı varyantı bulunmaktadır. Güney Kore dışında 4 ülke tarafından kullanılan T-50 maliyet etkin bir uçak olarak öne çıkıyor.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Endonezya MV-22 Osprey alımı düşünmüyor

Endonezya Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri 8 Temmuz’da Endonezya’nın MV-22 Os…