Anasayfa Haberler Genel Haberler Güney Kore’den dev 5 yıllık savunma bütçesi

Güney Kore’den dev 5 yıllık savunma bütçesi

0

Güney Kore “Bağımsız” Savunma Yeteneklerini Geliştirme Harcamalarını Artıracak

Güney Kore Savunma Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada gelecek beş yıl boyunca savunma harcamalarını her yıl ortalama yüzde 7,5 artıracağını açıkladı ve “her yönden tehditlere karşı koymak için bağımsız yetenekler” geliştirmeye odaklanacağını belirtti.

Bakanlık, 2019-2023 dönemi için savunma planını açıkladı; Bu süre zarfında 270.7 trilyon won (~241.9 milyar Amerikan doları) harcama yapılacak. Savunma yeteneklerinin iyileştirilmesine ve askeri birliklerin, ekipman ve tesislerin yönetiminin geri kalanına 94.1 trilyon won harcanacak. Plana göre bakanlık, bu yıl 46,7 trilyon won olan ülkenin savunma bütçesini 2020 için 50,3 trilyon won, 2021 için 54,1 trilyon won, 2022 için 57,8 trilyon won ve 2023 için 61,8 trilyon won artırmayı hedefliyor.

Defense-aerospace’in aktardığına göre beş yıllık planda yıllık ortalama %7,5 artış planlanıyor. Geçtiğimiz on yılda Güney Kore savunma bütçesi yıllık ortalama %4,9 arttı. Maliye Bakanlığı tarafından yapılacak iç incelemeden geçirilecek olan harcama planı parlamento onayına tabi tutulacak. Bütçedeki savunma yeteneklerini arttırma payı bu yılki toplam savunma bütçesinin %32,9’unu oluşturuyor. Bakanlık, bu oranı 2023’te %36,5’a çıkarmayı hedefliyor.

Savunma Bakanlığı basın bildirisinde “Bakanlık, personel yönetimi yapısını yeniden tasarlayarak ve operasyonel verimliliği artırarak güç yönetimi maliyetini makul bir şekilde ayarlarken bağımsız savunma yetenekleri geliştirmeye odaklanma kararı verdi” açıklaması yaptı.

Nükleer ve KİS tehditlerine karşı önlemler

Bakanlık Nükleer ve Kitle İmha Silahı (KİS) tehditlerine  karşı koymak için askeri uydular, orta ve yüksek irtifa gözetleme uçağı ve uzun menzilli hava savunma füzeleri temin ederek “stratejik hedef vuruşu” yeteneklerini güvence altına almayı planlıyor. Bakanlık, yine aynı amaçla erken uyarı radarları ve hedefi 20 kilometre yükseklikte vurabilen hava savunma sistemi Cheolmae II (KM-SAM) “Kore tarzı füze savunma” programı için bastıracak. Ayrıca, gelişmiş füzeler ve diğer sistemler ile “ezici tepki” yetenekleri geliştirmek için çaba gösterilecek.

Bakanlık stratejik hedef vuruşu, Kore tarzı füze savunma ve ezici tepki adındaki üç programı “nükleer ve diğer kitle imha silahlarına müdahale sistemi” olarak nitelendiriyor.  Kuzey Kore’nin nükleer ve füze tehditlerine karşı koymak için planlanıyor. Bakanlık bu sistemi kurmak için, en son beş yıllık plana 2017’de açıklanan önceki plana göre yaklaşık yüzde 30 artış ile 32 trilyon won ayırdı.

 

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Hizbullah Irak’ta Amerikan konvoyuna saldırdı

Irak’ta henüz kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından Divaniye şehri bölgesinde AB…