Anasayfa Haberler Güney Kore’nin 30 mm alçak irtifa hava savunma sistemi hazır

Güney Kore’nin 30 mm alçak irtifa hava savunma sistemi hazır

0

Savunma Toplama Programı İdaresi tarafından yapılan açıklamda, taktik tekerlekli araca monteli 30 mm alçak irtifa hava savunma sistemi geliştirme projesinin başarıyla tamamlandığı duyuruldu.

Yüzde 95 yerlilik oranı yakalanan projede ana yüklenici olarak Hanwha Savunma ve 200 alt yüklenici firma yer alıyordu. Taktik tekerlekli araca monteli 30 mm alçak irtifa hava savunma sistemi geliştirme projesine, yaşlanan 20 mm Vulcan Hava Savunma Sisteminin yerine 55 milyar won (yaklaşık 46,6 milyon $) bütçeyle Haziran 2015’te başlandı.

Taktik tekerlekli araca monteli 30 mm alçak irtifa hava savunma sistemi, geliştirilmiş Hanwha Savunma ürünü 30 mm K30 Biho taretten ve Hyundai Rotem K808 8×8 taktik tekerlekli araçtan oluşmaktadır. Orijinal K30 Biho taretinden arama radarı kaldırıldı. Bunun yerine, TPS-880K Yerel Hava Savunma Radarı ve Hava Savunma Komuta ve Kontrol Uyarısı Ağı sistemleri tarete entegre edilerek böylece kablolu ve kablosuz veri bağlantısı sağlanmakta. Kanıtlanmış teknoloji ve platform kullanımı, geliştirme süresini ve maliyetini de önemli ölçüde azalttı.

Hanwha Systems, sistem için bu Elektro Optik Hedefleme Sistemini (EOTS) geliştirdi.

Hanwha Savunma tarafından Kore Ordusu içinyürütülen projede; Hyundai Rotem K808 8×8 taktik tekerlekli araç üzerine monte edilmiş tarette bir çift stabilize edilmiş ve podlu 30 mm’lik top bulunuyor. Tarette bulunan elektro-optik sistemler ile otomatik olarak gündüz / gece hedef takibi yapabilen sistem kızılötesi görüntüleme donanımına da sahip.

Taktik tekerlekli araca monteli 30 mm alçak irtifa hava savunma sistemi, 7 km tespit menzili ve 3 km angaje menzili ile 20 mm Vulcan Hava Savunma Sisteminden 1.6 kat daha fazla kontrol alanı sunuyor.

SPAAG
Manuel olarak çalışan, yedek hedefleme optiği

Daha da önemlisi, hava savunma işletmesi için gerekli personel sayısı sistem başına 48’ten 18’e düşürüldü. Kore Cumhuriyeti ordusunun yakın gelecekte çok daha az personeli olacağı için bu çok önemlidir. Ayrıca, mobil bir platform olması ile mevcut çekili alçak irtifa hava savunma sistemlerine göre birliklere daha fazla mobilite sağlayacak. Son olarak, orduya taktik tekerlekli araca monteli 30 mm alçak irtifa hava savunma sisteminden 270 adet temin edilmesi planlanıyor.

Taktik tekerlekli araca monteli 30 mm alçak irtifa hava savunma sistemi (SPAAG Sistemi)

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Gaziantep Sanayi Odası ve SAHA İstanbul, Türkiye İçin Güçlerini Birleştirdi

GSO ile SAHA İstanbul arasında imzalanan, “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme‘’ İşbirliği…