Anasayfa Haberler Haftanin’de ağır silah mevzii olarak kullanılan 150 metrelik tünel bulundu

Haftanin’de ağır silah mevzii olarak kullanılan 150 metrelik tünel bulundu

0

Milli Savunma Bakanlığı tarafında 17 Haziran 2020’de yapılan açıklamada Pençe-Kaplan Operasyonunun başladığı ve komando birliklerinin Kuzey Irak’taki Haftanin bölgesine intikal ettiği duyurulmuştu.

Haftanin’de Pençe-Kaplan Operasyonu’nu başarıyla devam ettiren Kahraman Komandolarımız, teröristler tarafından kullanılmak üzere geliştirilmiş doğal bir mağara tespit etti. Doğal mağaranın içinde hilti kullanılarak tünel açıldığı ve tünelin uzunluğunun da 150 metreyi bulduğu belirlendi. 120 cm genişliğinde ve 150 cm yüksekliğinde olduğu tespit edilen tünelin PKK’lı teröristler tarafından ağır silah mevzii olarak kullanıldığı değerlendiriliyor. Bulunan mağara ve içerisindeki 150 metre uzunluğundaki tünel Komandolarımız tarafından kullanılamaz hale getirildi.

Pençe-Kaplan Operasyonu’nda 700’den fazla PKK hedefi imha edildi

20 Haziran 2020’de Irak’ın kuzeyindeki terör hedeflerine yönelik düzenlenen Pençe-Kaplan Operasyonu’nun sevk ve idare edildiği sınır bölgesindeki harekat merkezine giden, gece geç saatlere kadar burada kalan Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi operasyonu komuta etmişti. Gece boyunca sahadaki son durumu yakından takip eden, talimatlar veren Bakan Akar, TSK’nın en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar mücadeleyi sürdüreceğini belirterek şunları söyledi: “Şu ana kadar teröristlerin inlerine, mağaralarına girildi, bu inleri, mağaraları başlarına yıkıldı, yıkılmaya devam ediyor. Operasyonun başından bu yana 150 civarında mağara ele geçirildi. Bu alçakların tuzakladığı 160 civarında el yapımı patlayıcı ve mayın imha edildi. Çok sayıda mühimmat ve silah ele geçirildi. Şu ana kadar hava, kara birliklerimizin ateşi sonucu 700’den fazla hedef vuruldu. Asil milletimizin bağrından çıkan TSK mensupları aklın ve bilimin ışığında anayasa çerçevesinde, yasalar doğrultusunda, Cumhurbaşkanımızın ve sıralı komutanların emir ve talimatları doğrultusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da milletinin emrinde görevinin başında yapılması gereken neyse yaptı, yapmaya devam ediyorlar.” 

İlgili Olarak:

Pençe-Kaplan Operasyonu’nda 700’den fazla PKK hedefi imha edildi

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi (JHMCS) II, F-16V platformunda uçuş testine giriyor

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi olan JHMCS II, Amerik…