Anasayfa Haberler Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başarı formülü: Müşterek harekat kabiliyeti

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başarı formülü: Müşterek harekat kabiliyeti

0

Türkiye askeri açıdan sadece sahada değil işin ‘mutfak’ kısmında da çok büyük bir değişim içinde. İnsanlı ve insansız sistemlerini kusursuz şekilde birleştiren Türkiye, bu alanda ABD ile dünyanın en iyi iki ülkesinden biri olarak kabul ediliyor.

Türkiye’nin son dönemde gerek ülke içinde gerek sınır ötesinde düzenlediği operasyonların dünya genelinde bu denli takdir edilmesinin en kilit noktalarından biri silahlı kuvvetlerimizin sahip olduğu ‘müşterek harekat’ kabiliyeti.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte özellikle otonom sistemlerde sağlanan ilerlemenin bu kavramı daha ileri bir noktaya taşıdı. TRT Haber’e açıklamada bulunan Kadir Doğan:

Müşterek çalışma temelde, insanlı ve insansız yapıların bütüncül bir sistem olarak, ortak bir ağ üzerinden birbirleri ile iletişim halinde olmaları, verileri ortak bir şekilde değerlendirmeleri ve anlamlı hale getirmeleri, bu değerlendirme sonucunda karar almaları ve yine bu ortak ağ üzerinden bu kararın uygulanıp, çıktılarını birbirleri ile değerlendirmeleri anlamına geliyor.

Aslında Türk Silahlı Kuvvetleri bu açıdan bakıldığı zaman insanlı ve insansız sistemleri, birbirleri ile muhteşem bir uyum içerisinde çalıştırabildiği görüyoruz. Bu durum, sahadaki başarılarımızı çok ciddi derecede etkileyen en önemli unsurlardan biri.”

Barış Kalkanı Harekatı

Kadir Doğan, müşterek çalışma yapısının tam anlamıyla kurulmasını dünyada sadece birkaç ordunun başardığını anlatarak, şunları söyledi:

Dünyada otonom sistemleri, insanlı sistemler ile bu kadar senkronize bir şekilde, bu kadar aktif bir şekilde sahada kullanım becerisine sahip olan ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye geliyor. Türkiye bu kabiliyete ne boyutta sahip olduğunu özellikle Bahar Kalkanı Harekatı’nda gösterdi.

Müşterek harekat yapısının kurulabilmesinin bu kadar zor olmasının temel sebebi insan-makine etkileşiminin çok üst düzeyde sağlanması gerekliliği. Eğer makineler ile iletişim kuracaksanız onların dilinden anlamanız gerekir. TSK hem yapısı hem de yetişmiş personeli sayesinde insan-makine iş birliğini harp alanında en etkili bir şekilde kullanan kuvvetlerin başında geliyor.”

İlgili Olarak:

TSK Geleceğin Muharebe Ortamını Sergiliyor | Bahar Kalkanı Harekatı

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Gaziantep Sanayi Odası ve SAHA İstanbul, Türkiye İçin Güçlerini Birleştirdi

GSO ile SAHA İstanbul arasında imzalanan, “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme‘’ İşbirliği…