Anasayfa Özgün Yazılar Hakimiyet Savaşı | Defence Turk Libya Dosyası

Hakimiyet Savaşı | Defence Turk Libya Dosyası

0

Libya, Türkiye için her dönem tanımlaması ve hakkında fikir edinmesi zor bir ülke olmuştur. Kıbrıs’ta yardıma koşmuş bir dost olarak tanımlamak mümkün iken ziyarete gelen Türk Başbakana karşı en üst perdeden diplomatik nezaketsizlik yapmış bir ülke olarak tanımlamak da mümkündür. Libya, hem fikir belirtmek hem de kesin bir düşünce ortaya koymak açısından zor bir ülke olarak belki de Türkiye için yeni bir adımın, stratejik ve diplomatik boyut kazanmanın adımı olacak noktada…

Libya  Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de çeşitli nedenler ile karşı karşıya kaldığı yalnızlığın kırılması, Akdeniz’deki abluka girişiminin gerek fiili gerek politik olarak kırılması için stratejik bir önem arz ediyor. Türkiye’nin Akdeniz’deki hareket alanın sonuçlarını derinden etkileyebilecek olan Libya bu sebeple farklı yönlerden incelenmelidir.

Defence Turk bu çalışması ile Libya’yı, Libya meselesini, farklı yönlerden “olabildiğince” objektif şekilde ele almaya çalışmış; olayları saha odaklı, masa odaklı, savunma sanayii ve güvenlik odaklı olarak incelemiştir.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Libya Stratejilerinin mimarı olarak bilinen Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı’ya ve kahraman Türk Ordusuna şükranlarımızı sunarız…

Hakimiyet-Savaşı-Defence-Turk-Libya-Dosyası-2

Buraya tıklayarak dosyanın PDF haline ulaşabilirsiniz.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Ermenistan Tarafının Uluslararası Silahlı Çatışmalar Hukuku İhlalleri

Uluslararası Silahlı Çatışmalar Hukuku; savaşta uygulanacak yöntemler, kullanılacak silahl…