Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Güney Kore’nin yerli üretim 1,500 HP tank motoru piyasaya sürülüyor

Güney Kore’nin yerli üretim 1,500 HP tank motoru piyasaya sürülüyor

0

Güney Kore’nin yerli üretim 1,500 HP tank motorunun piyasaya sürülmeye hazır olduğu belirtildi.

Defense World’e göre Güney Kore’nin uzun süredir üzerinde çalışarak K2 Black Panther ana muharebe tankları (AMT) için geliştirdiği 1,500 HP tank motorunun piyasaya sürülmeye hazır olduğu belirtildi. Tank motorunun yerel kullanıma ek olarak Orta Doğu ve Avrupa pazarına ihraç edilebileceği göz önünde bulunduruluyor.

Yetkili isim olan Wang Jung-hong, Güney Kore Hükûmeti’nin Savunma Geliştirme Ajansı tarafından geliştirilen 1,500 HP motorun,  dünyada şu ana kadar yalnızca Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya tarafından geliştirilebildiğini söyledi. Wang Jung-hong, ajansın yerel olarak üretilen motor için potansiyel müşteriler olarak Avrupa ve Orta Doğu’daki ülkeleri izlediğini belirtti.

Defense World Kore’nin ürettiği motorun Türkiye’nin ürettiği Altay AMT’nin güç grubu için de bir çözüm oluşturacağını belirtiyor. Ancak bu konuda Türkiye tarafından henüz net bir resmi açıklama yok. Ayrıca Güney Kore motor üretiminde başarılı olsa dahi Alman RENK firmasına transmisyon bağımlılığı devam ediyor.

Polonya, bu motorlar için bir başka olası müşteri. Ocak 2020’de yerel raporlar, Polonya Hükûmetinin Hyundai Rotem’den 800 adet K2 AMT siparişi vermek istediğini belirtti.

Güney Kore ilk kafile K2 Black Panther tanklarını -Türkiye’nin de daha önce planladığı gibi- Alman MTU firmasının motoru ve yine Alman RENK firmasının transmisyonunun oluşturduğu güç paketi ile üretti.

İsmi Açıklanmayan Bir Ülke İşaret Edilmişti

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Mayıs ayında SSB resmî YouTube kanalı üzerinden soruları cevaplamıştı. İsmail Demir sektördeki genel durumu değerlendirdiği konuşmasında ALTAY AMT motoru ile ilgili olarak gelinen son duruma ilişkin de açıklama yapmıştı.

İsmail Demir Altay AMT motoru ile ilgili olarak:

“Bir ülkeyle çalışmalar çok çok iyi noktaya geldi, imzalar atıldı diyebiliriz. Motor için yine B ve C planlarımız var.” ifadelerinde bulundu. Demir ayrıca Altay tankında da kullanılmak üzere Ar-Ge çalışmalarında elektrikli motor içinde çalışmaların mevcut tedarik planlarına alternatif olarak devam ettiğini belirtti.

“Muharebe Alanının Demir Yumrukları” Tank Motorları

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Ordusu, Suriye’ye M2A2 Bradley ZMA sevk etti

Birleşik Ortak Görev Gücü-Doğal Kararlılık Harekâtı (CJTF-OIR) kapsamında Suriye’nin…