Anasayfa Haberler Genel Haberler Cumhurbaşkanı Erdoğan: Barbaros Hayrettin’i de yine görevine gönderdik

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Barbaros Hayrettin’i de yine görevine gönderdik

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Ağustos Cuma günü kılınan Cuma namazının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7 Ağustos Cuma günü kılınan Cuma namazının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Konuşmalarında, Yunanistan ve Mısır’ın yapmış olduğu deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Erdoğan, Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisinin de yeniden göreve gönderildiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Lübnan’ın Beyrut kentinde meydana gelen patlamaya da değindi.

“Barbaros Hayrettin’i de yine görevine gönderdik.”

Yunanistan ve Mısır’ın Türkiye’ye, “Biz bunu size karşı yapmış değiliz, burada bir yanlış anlaşılma olmasın.” gibi bilgiler yansıttığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya ile yapılmış olan anlaşmanın kararlılıkla sürdürülmeye devam edeceğinin altını çizdi. Erdoğan, “Biliyorsunuz, en son Dışişleri Bakanım, Malta ve Libya Dışişleri Bakanlarıyla Malta ve Libya’da geniş çaplı görüşmeler yaptılar. Bu görüşmelerimiz de kararlı bir şekilde devam ediyor. Bizler burada, özellikle deniz yetki alanlarında, hiç hakkı hukuku olmayanlarla görüşmeye bile gerek duymuyoruz.” dedi.

Daha önce Almanya’nın ricası sebebiyle durdurulan sondaj faaliyetine değinen Erdoğan, Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemisinin yeniden göreve gönderildiğini söyledi. Cumhurbaşkanı, konuyla ilgili açıklamalarında, “Angela Merkel, benden ‘Bölgedeki sondaj çalışmalarını durdurursanız benim işimi kolaylaştırırsınız.’ şeklinde bir ricada bulundu. Ben de Merkel’e, ‘Eğer siz Yunanistan’a ve diğerlerine güveniyorsanız, biz 3-4 haftalığına, bu sondaj çalışmalarına ara veririz. Ama ben bunlara güvenmiyorum ve göreceksiniz, bunlar sözünde durmayacaklar.’ dedim. Nitekim öyle de oldu.” ifadelerine yer verdi.

Bahse konu süreçte, Almanya, Yunanistan ve Türkiye arasında, Dışişleri Bakanları ve danışmanlarınca görüşmeler başlatıldığını ifade eden Erdoğan, tarafların sözünde durmamasını gerekçe göstererek, sondaj faaliyetlerinin yeniden başladığını aktardı. Erdoğan, “Sözlerinde durmuyorlar. Aynı durumu, sayın Merkel’e de bildirdik. Şimdi de, sondaj çalışmalarına yeniden başladık. Bu noktada Barbaros Hayrettin’i de yine görevine gönderdik.” dedi.

“Madden ve manen Lübnan’ın yanında olacağız.”

Lübnan’da meydana gelen patlamayla ilgili de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, patlamanın çok büyük bir felaket olduğunu ve patlamanın kaynağıyla alakalı henüz net olarak bir bilgilendirme yapılmadığını söyledi. Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A400M kargo uçağı Koca Yusuf ile Beyrut’a, askeri ve tıbbi yardım desteği gönderildiğini aktardı.

Erdoğan, Lübnan Cumhurbaşkanı’na, patlamadan zarar görenler için gereken her türlü maddi desteği sağlayabileceklerini ve buna hazır olduklarını söylediğini ifade etti.  Cumhurbaşkanı, “Lübnan, özellikle Beyrut limanıyla birlikte, bölgede çok büyük önem arz eden bir limandı. Limanın böyle bir durumla karşı karşıya kalması, hakikaten bölgede ciddi bir sıkıntının sebebi olmuştur. Limanın yeniden inşası ve ihyası kaç yıl alır, onlar da ayrı bir sorun. Ama biz madden ve manen, herşeyimizle Lübnan’ın yanında olacağız.” dedi.

 

İlgili Olarak:

TSK’ya ait A400M nakliye uçağı Lübnan’a uçuş gerçekleştirdi

Beyrut’taki Patlama Yeni Dönemin 11 Eylül’ü mü?

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımları yürürlüğe girecek

ABD’li bir yetkili Trump’ın, İran’ı ABD pazarından mahrum bırakacak, ikincil yaptırım kara…