Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Yunan Donanması fırkateyni HS HYDRA, teknik sorunlar nedeniyle IRINI Operasyonu’ndan ayrıldı

Yunan Donanması fırkateyni HS HYDRA, teknik sorunlar nedeniyle IRINI Operasyonu’ndan ayrıldı

0

Yunan yerel basınına göre, EUNAVFOR liderliğindeki IRINI Operasyonu’na katılan Yunanistan Deniz Kuvvetleri MEKO-200HN sınıfı fırkateyn HS Hydra (F-452), bazı teknik kusurlar nedeniyle 26 Mayıs’ta Souda Deniz Üssü’ne dönmek zorunda kaldı. HS HYDRA, 12 Mayıs’tan bu yana IRINI Operasyonu’na katkıda bulunuyor.

HS HYDRA’nın yerine başka bir MEKO-200HN sınıfı fırkateyn HS SPETSAI (F-453) hazırlanıyor. IRINI Operasyonu’na katılmadan önce, unsurların Souda Üssü’ndeki Deniz Taktik Eğitim Merkezi’nde bu görev için özel olarak eğitilmesi gerekiyor.

EUNAVFOR MED IRINI, Fransız fırkateyn Jean Bart ve Lüksemburg’un 4 Mayıs 2020’de katkıda bulunduğu bir deniz devriye uçağı ile denizde faaliyete başladı.

Operasyona İtalya, Yunanistan, Fransa, Almanya, Polonya, ve Lüksemburg dahil olmak üzere altı ülke aktif olarak katılıyor.

IRINI’nin (Yunanca’da barış demek) temel görevi, hava, uydu ve deniz unsurlarının kullanılması yoluyla BM silah ambargosunun uygulanmasını sağlamaktır. Operasyonla birlikte özellikle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 2292 (2016) numaralı kararı uyarınca Libya’ya silah veya ilgili malzeme taşıdığından şüphelenilen açık denizlerdeki gemilerin teftişlerini yapabilecektir.

Avrupa Birliği, Libya’daki şiddete son verilmesine yönelik çağrısını yineledi

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Güney Kore sürü kabiliyetli otonom deniz araçları geliştiriyor

İnsansız hava araçları (İHA) ile birlikte gelişimlerini kara ve deniz sistemleriyle sürdür…