Anasayfa Haberler HENSOLDT, Alman Tornado uçaklarının dost-düşman tanıma(IFF) sistemlerini modernize ediyor

HENSOLDT, Alman Tornado uçaklarının dost-düşman tanıma(IFF) sistemlerini modernize ediyor

0

Tüm NATO üyelerinin IFF sistemlerinin “Mod 5” standardına modernizasyonunun bir parçası olarak, sensör  sağlayıcısı HENSOLDT, Hava Kuvvetleri’nin 90 Tornado avcı uçağını Mod 5 özelliğine sahip LTR 400 transponder ile donatacak.

Birkaç milyon Euro değerindeki 42 cihazın teslimatı için ilk sipariş, Tornado’nun geliştirilmesi için endüstriyel konsorsiyum olan Panavia Aircraft GmbH tarafından verildi; Alman Silahlı Kuvvetleri’nin yüzden fazla platformunun dönüştürülmesi planlanıyor.

Ekim 2019’un başlarında, Alman Tornado’ya kurulacak LTR 400 transponder sistemi için isterler başarıyla tamamlandı ve ilgili belgeler Airbus Defence and Space’e (ADS) verildi. Daha sonra, 2019 sonunda ADS tarafından Manching’de yapılan test uçuşları sırasında, sorumlu askeri teknik servis tarafından belirtilen IFF sistemi için performans gereksinimleri doğrulandı.

IFF teknolojisi tüm askeri operasyonlar için merkezi öneme sahiptir. Otomatik elektronik sinyallere dayanarak, silahlı kuvvetlerin temas kurulduğunda doğru sinyale yanıt veren arkadaşları tanıyabilmelerini ve potansiyel olarak düşman olabilecek araçları tespit edebilmelerini sağlar.

Tüm NATO ülkeleri, sistemleri düşmanın elektronik müdahalesine karşı korumak için gelişmiş kriptografik teknikler kullanan yeni Mod 5 standart IFF’ye geçme sorumluluğuna sahiptir. Bu sistem birlikte çalıştığında önemlidir çünkü kara, hava ve deniz kuvvetleri ekiplerinin müttefiklerini güvenilir bir şekilde tanımlayabilmeleri, “dost ateşi” olaylarını önlemenin en önemli yollarından biridir.

Almanya Eurofighter ve F-18 Satın Alıyor

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, satın alınacak uçakların NATO gereksinimlerini karşıladığını vurgulayarak, Almanya’nın eskiyen savaş uçaklarının yerine 93 adet Eurofighter ve 45 adet F-18 satın alınmasının planladığını doğrulamıştı.

Almanya’nın 45 adetlik F-18 alımının içerisinde yer alacak şekilde 15 adeti “EA-18G Growler” elektronik harp uçağını Tornado ECR uçaklarının yerine alacak. Geri kalan 30 adet “F/A-18E/F Super Hornet”, Tornado uçaklarının nükleer saldırı yeteneğinin yerini alması için satın alacak.

Ayrıca bakınız:

Milli Dost Düşman Tanıma(IFF) Sistemi ve NATO Entegrasyonu

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

TSK hava savunma sistemlerini Watya hava üssüne mi konuşlandırıyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin UMH güçleri tarafından Mayıs 2020’de kontrol altın…