Anasayfa Haberler Hindistan, ABD’den 30 adet MQ-9 S/İHA tedarik edecek

Hindistan, ABD’den 30 adet MQ-9 S/İHA tedarik edecek

0
MQ-9B Skyguardian

Hindistan Savunma Bakanlığı güvenlik birimlerinin kabiliyetlerini geliştirmek için ABD’den 30 adet MQ-9 S/İHA tedarik edecek

Hindistan Savunma Bakanlığı’nın ABD merkezli General Atomics’ten 30 adet MQ-9B İHA tedarik etmeyi planlıyor. Bahse konu tedarik maliyetinin yaklaşık 3 milyar dolara olacağı tahmin ediliyor. Hindistan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke silahlı kuvvetlerinin çeşitli birimlerinin kabiliyetlerinin geliştirilmesi ve artırılması maksadıyla ABD’den İHA tedarik edileceği aktarıldı. Ayrıca açıklamada; kara, hava ve deniz kuvvetlerinde kullanılmak üzere, ilk etapta 6 adet MQ-9B satın alınmasının planlandığı ifade edildi.

“6 Adetle Sınırlı Kalmayacak”

2017 Haziran’ında, imzalanan bu anlaşmanın 2 ila 3 milyar dolara mal olacak 22 adet MQ-9B’nin satışı, ABD tarafından onaylanmıştı. Bu sayının 30’a ulaşması bekleniyor. MQ-9 İHA sistemi, ABD merkezli bir şirket olan General Atomics Aeronautical tarafından tasarlanmış ve üretilmiştir. Şuan da aktif olarak, ABD, İngiltere, İtalya, Fransa ordularında kullanılmakta. Yakında İspanya, Hollanda ve Belçika ordularının da MQ-9 S/İHA sipariş vereceği düşünülüyor.

MQ-9 İHA platformu 48 saat havada kalış süresine sahiptir. MQ-9 İHA sistemi istihbarat, gözetleme ve keşif(İGK) görevlerinde kullanılmasının yanı sıra taarruzi görevler de icra edebilmektedir. MQ-9B İHA sistemi tüm hava şartlarında, gece-gündüz operasyonlarını gerçekleştirebilir. Soğuk hava şartlarında, -41° C’ye kadar çalışabilir. Buzlanmaya karşı kanat ön kenarlarında, ısıtmalı motor girişi, ısıtmalı pilot tüpü ve yıldırıma karşı elektronik sistemlerle donatılmıştır.

Fransa Hava Kuvvetleri’ne ait MQ-9 Reaper SİHA

Belçika 4 adet MQ-9B SkyGuardian İHA tedarik ediyor

ABD merkezli General Atomics şirketi, MQ-9B SkyGuardian insansız hava aracının (İHA) Belçika’ya üretimi ve teslimiyle ilgili olarak Ağustos 2020’de 188.9 milyon ABD doları değerinde sözleşme imzaladı. Sözleşmeyle ilgili haberler Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı’nın mevzu bahis İHA’ya satış onayı vermesinden 17 ay sonra geldi. Tedarik sürecinin 31 Mart 2024’e kadar tamamlanması bekleniyor. 

MQ-9B SkyGuardian

İlgili Olarak

ABD Hava Kuvvetlerinden 7,4 milyar dolarlık MQ-9 Reaper SİHA tedariki

Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi

Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Prof. Dr. İsmail Demir’den 5. nesil F-35 ve Milli Muharip Uçak projelerine dair açıklama

Haziran 2017’den beri web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya platformlarından yayın ha…